| Parakeets a întrebat:

Https://bestetic.ro/sindromul-de-tunel-carpian/

Deci către chirurgie trebuie să ne îndreptăm pentru așa ceva?

Și dacă am priceput eu bine, această boală agravată și netratată la timp se finalizează deci cu handicap al mâinilor? sad
Atât de grav e? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, e grav. dar tu faci de obicei din zanzar, harmasar. Apoi când călărești zanzarul te miri de ce cazi în bot.

| doctorandus a răspuns:

Deseori astfel de operatii dau gres, deci fie trebuie sa te operezi din nou, fie te lasi pagubasa.

| relian a răspuns:

Nu te mai agita laughing o problema nu apare brusc, decat daca te accidentezi, asa ca nu ai de ce sa iti fac griji.

Daca te doare mina sau simti orice la ea, stai nitel, vezi ca nu trece, mergi la doctor, la unu bun, evenatual faci un RMN si afli daca is probleme de tunel carpian sau de alta natura.

Cam asta e tot, cum am spius nu apare o boala sau o problema brusc, cu exceptia accidentelor.

Ca idee, cand patesti ceva, e bun sa cauti un doctor prin alte tari nu in Ro is lamurit cu doctorii romani.

Daca nu ai totusi acces la doctori adevarati, folosesti si pe aia din RO, doar no sa plece toti din tara sa nu mai aibe aia ce munci laughing

| anonimg a răspuns:

Medicul de familie îți va răspunde la toate întrebările și te va îndruma exact unde trebuie. Sănătate!

| SuNaM a răspuns:

Da. Ai înțeles bine. Din păcate da, poate sa se ajungă la mana paralizata. Problema e ca ligamentele tale apasă pe nerv. Poți lua antiinflamatoare și fizioterapie, dar operația este cea mai rapida și mai sigura cale. Operația dacă ai bani, se face și cu endoscolul și în aceiași zi pleci acasă. După urmează recuperare câteva zile și te întorci la normal. Plus cu endoscopul, tăietură o sa fie de 1-2 cm. Dacă nu cu endoscopul, atunci operație normala care tot sigura este doar ca durează mai mult recuperarea