| Rb6 a întrebat:

Iau antibiotic pentru raceala si am mancat jumatate de grepfrut, interacționează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru raceala se iau antivirale. Numai daca ai vreo infectie iei antibiotic.

| Celcestietot a răspuns:

Nu vad de ce ai putea sa te gandesti la asa ceva.

| Andreeush a răspuns:

Nu are nici o legătură, nu te afectează.

| Bizon95 a răspuns:

Deci
1. iei antibiotice dupa ureche, NU fac nimic anti-raceala care e virus nu bacterie
2. indirect da, antibioticele fac rau la stomac, grefrut-ul e un citric, deci poate sa iti de aciditate
deci daca nu ai nimic la stomac atunci nu ai nici o problema

| Speranta12 a răspuns:

Raceala e cauzata de virusuri.
Antibioticele nu se iau impotriva virusurilor. Antibioticele se iau doar împotriva bacteriilor.
Iar grapefruitul n-are nicio treaba cu antibioticele.
Asta e o întrebare la misto.

| Girly97 a răspuns:

Antibiotice pentru răceală? Sper că este o glumă.

| Demidol a răspuns:

Nu. Adica nu negativ.