| anonim_4396 a întrebat:

Iau mirzaten și chiar jumate de pastila de xanax și nu mă adoarme,am o insomnie foarte gravă nu mai rezist, mirzaten se da doar cu rețetă, sunt puternice, sunt de 30 mg,efectiv iau una întreagă și pe langa și jumate de xanax deodată și nu mai pot adormi,am momente când mă adoarme dar momente când nu! Ce naiba sa mai incerc daca nici pastile care sunt foarte puternice nu mă adorm? La început jumate de mirzaten mă adormea,apoi nu și-a mai făcut efectul și am luat una întreagă, desigur că dupa ce am luat una întreagă nu prea mai mă adormea,ce e drept stau seara și mult pe tel, daca stau sa privesc la tv e mai ok?
Ce pastile as mai putea incerca? Pare o insomnie ieșită din comun, acum câteva luni bune nu dormeam nici cu o pastila de xanax și una de triticco atât de serioasa este!
Sa incerc olanzapina sa cer de la medic? Asta se da și pentru depresie, anxietate; quetiapiana 150 era prea puternica, adormeam dar dimineață mă durea rău capul și aveam gura foarte uscata, mi s-a dat pentru depresie majora dar nu le-am mai luat.

Spuneti-mi cum pot scăpa de insomnia asta fara pastile?
Mai am vreo șansă? O am de câțiva ani, până și anxietatea socială mi s-a ameliorat care îmi distrugea viața efectiv, tremuram in ultimul hal, acum aproape nu mai o am, s-a ameliorat dar insomnia e la fel, până și depresia s-a ameliorat doar insomnia a rămas la fel.
De insomnia asta scap doar prin suicid oare? Unii ziceau că dacă voi lucra scap de ea, lucrez si tot așa este!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Floridori a răspuns:

Ai reusit sa mai ajungi la medic? Ai spus ca ai vrea sa ii sugerezi sa iti schimbe tratamentul.
Quetiapina este foarte ok daca se ajusteaza doza in functie de nevoile tale si de suportabilitate.
Sper doar ca reusesti sa mergi in continuare la munca, chiar daca imi imaginez cat de obosit te simti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. Și eu am probleme grave cu insomnia. De aia îți și scriu acum. Nu știu ce este de făcut. La mine e și din cauza că am inceput sa o iau razna sexual. Nu mai pricep ce mi place și ce nu. Dar și de la depresie. Nu sunt bine deloc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai un psiholog te-ar putea ajuta, coaching etc. Cu care te exciti mai mult de sexul ăla ești atras mai mult, daca te excita mai mult femeile și mai puțin bărbații ești bisexual, daca te excita mai mult bărbații și femeile tot bi ești dar ai o înclinație mai mare spre același sex. Fa sex cu ambele sexe și vezi care te exita mai mult sexual și trage o concluzie, daca femeile nu te excita când faci sex înseamnă că ești 100% gay

| OxyAliA a răspuns:

Dacă simți că efectul tratamentului nu își face așa cum ar trebui, mergi la medic, pentru schimbarea tratamentului. Cu astfel de pastile nu-i de joacă!

| gdsjdpUAS a răspuns:

Încearcă cu o oră înainte de somn să nu mai folosești tv, telefon…etc. Lumina albastra pe care o au distrug melatonina și de aceea orice faci nu dormi, pentru ca nh mai secreți melatonina. Apoi având in vedere ca ai atât timp fără somn e cale ca nu mai știe corpul tău ce are de făcut:
1. Încearcă pe cât posibilul sa te pui in pat la aceeași ora in fiecare zi pana îți revii puțin apoi te va trimite corpul singur la culcare
2. Bea ceva cald eventual ceai de tei este bun si liniștitor
3. In ora aia in care nu mai stai pe telefon înainte de somn poți bea ceaiul si sa citești sau pur si simplu sa îți pui ordine in gânduri ca atunci când te pui sa dormi sa nu te mai frămânți
4. Când te pui la somn încearcă sa ai cât mai putine gânduri.
Îți dau aceste sfaturi pentru ca mie mi-au schimbat viața! Sper sa te ajute si îți doresc numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| gdsjdpUAS a răspuns (pentru Bubico2022):

Buna, cu siguranța poți sa ai și tu dreptate. Întotdeauna doctorii sunt cei care trebuie sa ne spună ce sa facem. Eu am încercat sa ajut cu ceva ce am folosit eu și m-a ajutat, fără medicație așa cum s-a cerut in întrebare știu ca insomnia poate sa ascundă ceva mai grav și bineinteles ca recomand consultul de specialitate! Departe de mine gândul de a dezinforma sau a crea conflicte, doar am vrut sa ajut!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Bubico2022):

Mulți psihiatrii sunt vai de steaua lor, unii cred că sunt mai bolnavi decât pacienții lor

| RussindilarAurelian a răspuns (pentru gdsjdpUAS):

Help va rog, iute pana nu ma apuc sa iau... Acelasi nume sibpe Facebook

| r00t1ng a răspuns:

Salut si eu la fel fac atacuri de panica, am distrus creeieru nu opot sa dorm deloc numai la 7-8 dimineata de 1 an de zile. tremur am luat pastile de somn nici nu isi face efectu o iau razna