| Ciolocoiu_Catalin_1998 a întrebat:

Icrele de pastrav fantanel si curcubeu sunt comestibile? Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, s-ar zice că sunt COMESTIBILE!

"Un peşte cu căutare

La acestea se mai adaugă şi afacerea cu icre, care se vând 600.000 de lei kilogramul. Au între 3 şi 6 mm în diametru şi sunt căutate pentru gustul deosebit. Pe vremea lui Ceauşescu, icrele de păstrăv erau toxice. Acum sunt bune şi chiar foarte căutate" - SURSA :
http://old.banateanul.ro/articol/ziar/timisoara/pcstrcvarul/1856/0/print/

"Icrele de stiuca sau pastrav sunt foarte apreciate si cautate, insa adeseori se pot dovedi periculoase, deoarece pot fi contaminate cu larvele unui vierme parazit asemanator teniei (Diphyllobothrium latum). De aceea se recomanda sararea si congelarea acestora timp de cateva zile inainte de folosire." - SURSA :
http://www.doctormenci.ro/sanatate/salata-de-icre-prieten-sau-dusman

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Dupa cate stiu eu, icrele de pastrav nu sunt comestibile.Nu am vazut nicaieri la vanzare asa ceva.