| Niculai_Tabacaru_1968 a întrebat:

Icrele de somn sunt comestibile?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Teoretic, aceste icre n-ar fi toxice - totuşi, sunt "clasificate" ca necomestibile - deci, NU sunt recomandate!

Pentru detalii vezi articolul de la linkul :
http://www.aventurilapescuit.ro/pescar_info/icre-toxice/

http://www.bioterapi.ro/......crele.html

http://www.pescarulsportiv.go.ro/html/somnul.htm

Toate cele bune.

| Catana_Roxana_1991 a răspuns (pentru bursuc001):

Icrele somnului sunt toxice si nu sunt indicate consumului uman.

| bursuc001 a răspuns (pentru Catana_Roxana_1991):

Bună!

Dacă CITEAI atentă articolele de la linkurile indicate de mine, observai de ce am ales această "formulare"!

Toate cele bune.

| TroolGheoerghe a răspuns:

Da.De fapt, toate sunt.

| DinamoPCH a răspuns:

Da, majoritatea icrelor de peste sunt.

| MyGuardianAngel a răspuns:

Auleu! Acum ca am aflat si eu iti zic ca nu e asa bine sa mananci icre, pentru ca iti face in organism un vierme lung si tare smecher, care nu poate fi scos decat prin operatie, si chiar si atunci cand vede ca vrei sa-l scoti, fuge ca nebunul prin corpul tau, asa i s-a intamplat unei femei, care a patit asa, deci atentie mare! Eu nu sunt sigura, dar ma gandesc ca nu avea de gand femeie in toata regula sa ma minta asa dur! Dar mai informeaza-te daca mananci ceva, nu stii ce se poate ascunde in mancari banale si gustoase! Pa, pa!

| Catana_Roxana_1991 a răspuns:

Icrele somnului sunt toxice si nu sunt indicate consumului uman.

| Danut_Sirbu_1967 a răspuns:

Pentru toți cunoscătorii de aici, șoc! Icrele de somn sunt foarte comestibile, preparate intr-un anumit fel și nu bătute cu ulei ca celelalte!?