| DreamerBoy a întrebat:

Ieri am facut o extractie la molarul 36 si luni voi face la 46. Au trecut 27 de ore de la extractie, imi pot clati gura? Este vreo problema daca apa ajunge la locul extractiei acolo unde este cheagul? Mentionez ca nu este vorba despre apa de gura, ci de cea normala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba-ti medicul stomatolog.

| Raven a răspuns:

Mie stomatologul mi-a spus că acel cheag e important, ca un fel de protecție împotriva posibilei infecții și că nu trebuie îndepărtat prin clătire intensă a gurii ori altfel (cu degetul sau cu o scobitoare).

| funnymind a răspuns:

36?
46?
Păi... tu nu ai doar 32, ca orice om normal?

| DreamerBoy explică (pentru funnymind):

Http://www.oralconfidence.com/for-appointment1.html
Da mai jos si uita-te la "Give a brief Description about your..."

| funnymind a răspuns (pentru DreamerBoy):

Dă mai sus și încearcă să înțelegi ce am vrut sa spun, dacă încă ai speranțe că te ajută intelectul. {facepalm}