| DeCeMaiContează a întrebat:

Hei. Ieri mi-am facut o extractie la masea. Primele 5-10 minute dentistul s-a chinuit si nu reusea sa o scoata normal, asa ca a facut-o in metoda chirurgicala. Bun, a mai durat 5 minute si a reusit sa o scoata si mi-a pus tifon. Mi-a spus sa il tin o ora. Dupa ce a trecut timpul am dat jos tifonul si tata mi-a spus sa ma clatesc putin ca sa nu ramana sange in gura. Zis si facut, am incercat sa nu ating locul extractiei si luam cate putina apa dupa care o scuipam. Dupa care m-am uitat in oglinda si nu aveam cheagul de sange. Au trecut 24 de ore si nici acum nu il am. In momentul de fata locul extractiei este gol si are o culoare foarte inchisa. Sa ma ingrijorez? Am mai avut o extractie de curand si mi-a aparut acel cheag, dar nici nu a durat foarte mult extractia aceea, 2-3 minute, pentru ca era o masea rupta aproape complet si nu a fost foarte mult de lucru, nici nu m-a durut. Ma ingrijoreaza foarte mult extractia facuta ieri, plus ca m-a durut si capul mai spre seara, nu stiu de ce. Este cazul sa ma ingrijorez in legatura cu cheagul? Doctorul nu mi-a dat indicatii dupa ce mi-a facut extractia, nici ieri, nici la cealalta.
Sper ca m-am exprimat bine, am scris cam pe graba intrebarea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai motive de ingrijorare.
Fii atent când mănânci, să nu se ducă resturi de mâncare în acea zonă.

| Koritar_Adrian_2000 a răspuns:

Dacă nu curge sânge e închegat, chiar daca e gaura se vindeca și se reumple