| Misu1997 a întrebat:

Ieri cand scriam la meditatii, la mate cu creion mecanic. M-a plictisisem, ma uitam la tv si am bagat "capul "pixului cu mina pe unde iese mina intre unghie si piele. De ieri pana azi s-a umflat si nu prea pot sa o scot... ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daisylutza a răspuns:

Stai linistita! Faptul ca nu poti sa o scoti se datoreaza faptului ca mina este extrem de fragila.Probabil in cateva zile, o saptamana se va resorbi si nu vei avea probleme.Totusi,poti spune unuia dintre parintii tai si acestia isi vor da cu parerea. Daca tu consideri necesara interventia unui medic si te simti mai in siguranta sa mergi la un control, ar trebui sa mergi. Sper ca te-am ajutat:X

1 răspuns:
| Varahil a răspuns:

Daca pielea e rosie si simti ca pulseaza, s-a infectat.Ai uitat sa mentionezi daca mina s-a rupt acolo, sau doar ai lovit radacina unghiei cu ea. Oricum, toarna de mai multe ori peste zona apa oxigenata. Spuma aceea pe care o produce dezinfecteaza rana si poate scoate si eventualul fragment de mina.Sanatate!