| ForeignO a întrebat:

Ieri dimineata...

M-am trezit cu o crusta pe buze. Trebuia sa le umezesc mereu pentru ca altfel se cojeau foarte rau. Azi dimineata s-a agravat am crusta foarte mare si nu prea pot vorbi, ma si ustura, ma si mananca!

Am dat cu spirt putin si apoi cu niste Nidoflor. Imi recomandati ceva mai bun? Am buzele rosii si umflate ca Buzuka!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cami_5314 a răspuns:

Draga mea, Nu am inteles exact ce fel de crusta pe buze ai...
In cazul in care ti se cojesc buzele si sus si jos, si ai crapaturi pe ele inseamna ca esti deshidratata, iti recomand sa bei multa apa, si sa te dai cu crema hidratanta pe buze. Poate ca ai mancat foarte sarat cu o zi inainte sau poate ca nu ai baut suficienta apa. Trebuie sa bei minim 2 l de apa in fiecare zi. Nu mai da cu spirt te rog, pe fata pentru ca usuca si mai tare, asa ca in cazul in care prima zi ai fost doar deshidratata in a doua zi situatia s-a inrautatit pentru ca spirtul ti-a ars buzele. O simpla crema de fata hidratanta, sau orice 'strugurel' este suficient. o sa-ti treaca in cateva zile.
In cazul in care ai herpes, recomand sa iti dai cu zovirax(aciclovir) sau sa cauti la farmacie plasturi antiherpetici.
Multa sanatate

6 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E posibil sa fie o eruptie de herpes! ia Aciclovir!

| Didw a răspuns:

Buna. Poti incerca un strugurel. efapt, este o crema cu [virgula] care te dai inainte de a te culca (seara). si eu faceam cruste inainte. Dar, dupa ce am folosit-o nu am mai facut deloc! Incearca la o farmacie.Se gasesc si nu sunt scumpe deloc. Te pup si iti urez sanatate si numai bine kiss!

| MoreTime a răspuns:

De fiecare data dupa ce te speli pe dinti sterge putin si buzele pentru ca sunt umezite si nu doare cand se rupe pielita moarta de pe buze

| tia a răspuns:

Continua sa te dai cu Nidoflor, e f bun. O sa iti treaca repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si mie mi se intampla si eu ma dau cu crema sau cu strugurel.
Incerca:*:*:*:*:*:-X

| andreeadeeathebest a răspuns:

Da, cu crema de galbenele