| Jacob1T a întrebat:

Îmi apar vene roșii pe ochi și ma tem ca o să-mi pierd vederea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nervii, îi intinzi la maxim?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Ar putea fi din cauza oboselii ochiului, din cauza faptului ca îl suprasolicita stand toată ziua cu ochii în ecran de la telefon sau calculator (pc)
O alta cauza ar putea fi; sindromul ochiului uscat (sindrom sicca) se rezolva cu picături lubristil forte, costa în jur de 50 de lei la orice farmacie.
Sau ar putea fi uveita, conjunctivita bacteriana.
Fă-ți o programare la oftalmolog dacă problema o ai demult, pe TPU nu sunt medici, s-ar putea sa se agraveze serios dacă nu tratezi cauza.
La fiecare ora de stat pe telefon, calculator; fa o pauza de 5 minute.

Multa sănătate îți doresc.

| Vasile2003 a răspuns:

Salut!

●Cele mai frecvente cauze care pot produce inrosirea ochilor sunt:

• Conjunctivita (inflamatia conjunctivei), de cauza infectioasa sau non-infectioasa; poate fi unilaterala (afecteaza un singur ochi) sau bilaterala.

• Ochii uscati reprezinta o conditie medicala frecvent intalnita, care afecteaza adesea ambii ochi si care se datoreaza scaderii productiei de lacrimi sau datorita producerii unor lacrimi de calitate scazuta. Ochii uscati se asociaza cu varsta inaintata, sexul feminin, administrarea unor medicamente (numite anticolinergice) si alte conditii medicale. Persoanele cu ochi uscati pot prezenta disconfort ocular, senzatie de arsura si durere si inclusiv afectarea vederii.

• Patrunderea unor corpi straini la nivelul ochiului este insotita de durere oculara severa, unilaterala sau bilaterala, ochi rosii, care lacrimeaza. Hipersensibilitatea ochiului la lumina (fotofobie), senzatie de corp strain, contractia/inchiderea involuntara a pleoapelor (blefarospasm).

• Blefarita (inflamatia pleoapelor, caracterizata prin inrosire si senzatie de mancarime la nivelul pleoapelor).

• Gene incarnate, care dau senzatia de corp strain la nivelul ochiului.

●Alte cauze legate de eventuale afectiuni existente:

• Consumul excesiv de alcool
• Fumatul
• Anumite medicamente (anticoagulante)
• Tulburari de coagulare a sangelui
• Glaucomul
• Diabetul zaharat
• Tensiunea arteriala crescuta (hipertensiune arteriala)

●Ce facem cand ai ochii rosii?

Daca ochiul inrosit nu te doare si vederea nu este afectata, probabil nu este nimic grav. S-ar putea ca ochiul sa isi revina la normal in cateva zile. In acest caz este recomandat sa te odihnești, sa nu îți atingi ochiul si, in cazul in care porți lentile de contact, sa renunti la utilizarea lor timp de cateva zile.

Este recomandat sa îți faci o programare la medicul oftalmolog daca ochiul nu isi revine la normal dupa cateva zile, mai ales daca la nivelul ochiului apare o secretie galbena, purulenta.

●Cand trebuie sa te prezinți de urgenta la medic :

• Vederea este afectata brusc.
• Vederea este insotita de durere puternica de cap, durere la nivelul ochiului, febra sau aparitia unei sensibilitati anormale la lumina.
• Prezentati greata sau varsaturi.
• V-a intrat in ochi un corp/obiect strain sau o substanta chimica.
• Vi se umfla ochiul.
• Nu puteti sa deschideti ochiul afectat sau nu puteti sa tineti ochii deschisi.

Succes și însănătoșire grabnică!

Răspuns utilizator avertizat