| IntrebariFuckingCiudate a întrebat:

Imi curge ceva din buric, pare sa fie rosu si miroase urat. Acum ma doare putin daca ating si e putin rosu in interior. De la ce poate fi si ce pot sa fac?
Trebuie sa mentionez ca sunt baiat si am 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mik3 a răspuns:

Du-te mai repede la doctor, cred ca ai o problema cu buricul si ii periculos daca nu te duci cat mai curand, nu mai pierde vremea.

| Felys a răspuns:

Ai grije sa nu faci vreo infectie, poate te-ai intepat sau zgariat din greseala, ai face bine sa te ungi cu un antibiotic acolo, da-ti cu baneocin ca e cel mai bun, multa sanatate

| TreiSurori a răspuns:

Asa avea o amica, transpirase inauntru si se inrosise din cauza ca se 'freca' pielea + ca miroase urat, ca transpiratia.

Spala bine si pune cutaden (crema) e bun.
Sper ca te-am ajutat.

| zahy a răspuns:

Salut. uite am cautat problema ta o persoana care a fost la doctor a zis "Am fost la doctor..am omfalita...dar nu e grav.mi-au pus nitrat in buric. va multumesc pentru sfaturi."
uite si sursa :
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t126822.html

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Gasesti la penultimul post."Spune-mi si mie la ce tip de medic ai fost, pentru ca eu am fost si mi-a spus ca nu am nimic, ca poate fi de la apa ramasa in buric de dupa baie."

| petre059 a răspuns:

Poate sa fie de un efort care l-ai facut, cel mai bine este sa te duci la spital la camera de garda (chirurgie) si acolo te consulta si te trateaza, nu sta asa ca nu este de joaca.

| Sophie_Domnisoara_1994 a răspuns:

Buna! Ceea ce ai tu e de fapt o infectie bacteriana.Praful din haine a venit in contact cu buricul si s-a acumulat acolo, iar transpiratia care s-a depus a creat un mediu numai bun pentru bacterii. Indicatia mea este sa dezinfectezi cu alcool sanitar si sa folosesti o crema antibacteriana. In cazul in care nu-ti trece, consulta un dermatolog! Sper ca te-am putut ajuta! :*