| anonim_4396 a întrebat:

Imi ingheata degetele de la picioare, nu stiu ce sa fac, bine imi ingheata picioarele in general, dar degetele rau de tot...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Incaltaminte mai larga, sosete mai groase, sau de lana, genunchere, mai incolo ismene. Nu purta haine stramte, care apasa pe vene si ingreuneaza circulatia sangelui.
Vezi apoi de alimentatie, ce este bine sa manci si ce nu, ca sa ti se imbunatateasca circulatia.

6 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Buna! In primul rand sa stii ca daca nu iti ingheata si urechile si barbia, nu e o problema de curculatie.
In al 2-lea rand sa stii ca foarte multa lume se confrunta cu astfel de probleme (cam la fel de multi carora le sangereaza gingiile cand se spala pe dinti).
Ceai mai eficienta, metoda care sa-ti incaleazsca extremitatile este sa bei ceaiuri fierbinti( atat cat sa nu te frigi la limba).
Poarta sosete groase -si uita de moda.
Eu am exact aceeasi problema. Sa stii ca e vorba de niste hormoni care regleaza temperatura in coprp, si cel mai adesea oamenii carora le ingheata repede picioarele si mainili nu suporta nici sa faca baie in apa fierbinte de ex.
Totul trebuie sa fie asa.la temperatura camerei :))
In orice caz, eu in locul tau mi-as cumpara un termos, si as bea ceaiuri fierbinti mai mereu. E cea mai eficace metoda. Am invatat-o pe cand eram in UK la niste cursuri de protectie a muncii.
Ne explicau ca degeaba ne imbracam gros, daca nu actionam din interior tot degeaba.
Iata un link care te va ajuta. Raspunsul corect este cel castigator :
http://www.tpu.ro/......frigurosi/

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
probabil ai ceva probleme cu circulatia sangelui, si de aceea este bine sa te adreseazi medicului de famile, in urma unor analize, vei afla despre ce este vorba si vei primi tratament corespunzator.
O zi frumoasa sa aihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
E o problema cu circulatia deficitara.
Ar fii bine sa mergi la medic.
Te pup!

| oHarryo a răspuns:

Axesta e semnul unei circulatii a sangelui nu tocmai buna. Poti sa-ti masezi picioarele, sa le tii intotdeauna la cald tongue de exemplu insa un medic poate sa iti dea mai multe detalii.

| Ruxy5 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te duci la medic, deoarece nu iti curge corespunzator sangele prin vene. Daca te-am ajutat da Funda