| lucian13 a întrebat:

Imi poate cineva zice de cate proteine are nevoie corpul meu? Tin sa mentionez ca vreau sa pun ceva masa musculara si nu vreau sa iau proteine "artificiale". Am 15 ani, inaltime 1, 65m si 52 kg.

Va rog sa raspundeti doar daca aveti experienta happy mersi mult anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Depinde de ce activitati faci, de cat exercitiu, de metabolismul tau, de o gramada de lucruri. Vorbeste cu instructorul de la sala si urmeaza un program dinainte stabilit; apoi schimbi pe ici pe colo, functie de rezultate, sub supravegherea lui. Fiecare este unic.

| Bucatarul.com a răspuns:

Neecesarul tau e de cam 3 grame pe kilogram corp, asadar in jur de 150 de grame, maxim 170. Le obtii mancand un albus de ou pe zi, 200 de grame de branza proaspata de vaci (facuta in casa) si 200 de grame de carne slaba de vita. In rest, e important sa mananci multe fructe si legume si ciorba o data pe zi, sa nu fumezi, sa nu bei cafea sau cola, fiindca acestea scad absorbtia de aminoacizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune dracul mana si mananca. trebuie sa ajungi la 65 de kile ca sa se vada masa musculara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proportia ar fi cam de 25% proteine pe parcursul zilei, cu 55%carbohidrati si 20% lipide
Impartite pe tot parcursul zilei, in 5 mese. Dar trebuie sa iti faci un calcul la ceea ce mananci zilnic si la caloriile care sunt consumate.La varsta ta trebuie sa aportezi corpului mai mult de 2000 de calorii.Carbohidratii dau energie lenta si nu ai senzatia de foame continua si nici nu simti nevoie de a manca ceva dulce pe parcursul zilei, de aceea sunt necesari, o cantitate mare de proteine poate afecta rinchii si nu cred ca asta iti doresti la varsta ta.Cauta pe net formula masei corporale si de aici te orientezi, pentru ca se calculeaza si in functie de activitatile fizice pe care le faci, de ceea ce mananci, de sex si metabolism, pentru ca fiecare caz in parte este personalizat.Rexultatul o sa fie totalul caloriilor necesare zilnic, pe care le imparti in 5 mese, priporitate avand cele 2 mese de dimineata si cea de la pranz, acolo unde concentratia de lipide, proteine si carbohidrati trebuie sa fie mai mare decat pe timpul dupa masa(dupa ora 2). Ai sa observi ca o sa ai o dieta foarte bogata si ai sa te miri si tu cat de mult poti manca pe parcursul zilei, fara sa te ingrasi dar aportand caloriile si energia necesara si nu mai mult, pentru ca tot ce este extra se inmagazineaza sub forma de grasimi, si nu sub forma de masa corporala. Daca simti nevoia, totusi, de ceva dulce, ar trebui sa mananci acest dulce imediat dupa ce faci efort fizic(sport)pentru ca muschii sunt inca incalzitit si caloriile false date de zaharuri se transforma in energie si nu in grasimi si inainte de efortul fizic cu cel putin 2 ore, pentru ca digestia dureaza ceva timp iar caloriile vor fi asimilate mult mai tarziu si, clar, se vor transforma in grasimi si nu in energie

| udarz13_8810 a răspuns:

Ar mai trebui sa slabesti esti gam plinuta si cam inalta