| lucian13 a întrebat:

Imi poate cineva zice de cate proteine are nevoie corpul meu? Tin sa mentionez ca vreau sa pun ceva masa musculara si nu vreau sa iau proteine "artificiale". Am 15 ani, inaltime 1, 65m si 52 kg.

Va rog sa raspundeti doar daca aveti experienta big grin

1 răspuns:
| syme a răspuns:

La 15 ani este foarte probabil sa nu pui masa musculara de care vorbesti. Pentru ca in mod fiziologic exista o dezvoltare mai accentuata a sistemului osos in comparatie cu cel al sistemului muscular. Asa ca este esential sa ai o alimentatie echilibrata, nu una bogata in proteine. Nici mersul la sala nu este o solutie pentru tine - pentru ca vei ramane la 1, 65 m.

Ai rabdare, ai vreme sa fii macho.

In schimb, ai altceva ce poti dezvolta la varsta asta - un creier. Si sigur iti va fi mult mai folositor decat 10 kile de muschi.