| Anemona19920315 a întrebat:

Imi poate spune cineva care stie o lege in care se poate angaja fara bac asistent medical generalist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| iulian1302 a răspuns:

Buna. Legislatia aflata in vigoare NU permite asistentilor medicali sa se poata angaja daca nu au diploma de bacalaureat. Este adevarat, exista scoli postliceale care iti dau posibilitatea sa faci studii de specialitate cu toate ca nu ai diploma de bacalaureat insa pana ce termini aceste scoli postliceale esti "obligat" sa iei si bacalaureatul ( asta in cazul in care vrei sa si profesezi). Sa nu mai vorbim de faptul ca daca vrei sa mergi la facultatea de asistenti din cadrul unei facultati de medicina, fara examenul de bacalaureat luat nici nu te poti prezenta la admitere pentru ca vei fi respins automat, dimploma de bacalaureat fiind prima conditie ca sa fi admis la facultatea de asistenti medicali.

| Anemona19920315 explică:

Am terminat postliceala de asistenti medicali si m-am inscris in organizatia de OAMGMAMR si mi-au dat dreptul sa profesez

| iulian1302 a răspuns:

Nu-mi vine sa cred asa ceva! Probabil ai obtinut certificat de libera practica, in sensul ca ai competentele necesare sa lucrezi in acest domeniu insa nu vei putea practica pana ce nu iei bacalaureatul. La angajare vei avea probleme in acest sens!

| Anemona19920315 explică:

Cunosc persoane care nu au BAC si slucreaza ca asistent medical si in clinici private

| iulian1302 a răspuns:

Este foarte ciudata situatia. Vorbim cumva de "pile" la angajare?

| Anemona19920315 explică:

Nu vorbim de pile persoanele care sau angajat lucreaza in clinici private

| Violleta2022 a răspuns:

Poate cu pile si relatii, dar este ilegal!

| Anemona19920315 explică:

Si sa ce sa credem in ziua de azi banu e la putere

| iulian1302 a răspuns:

Poate o fi vreo " lege" care permite acest lucru insa eu chiar nu o cunosc. Daca tu cunosti caz clar probabil ca se poate in anumite circumstante. Totusi eu raman la parerea mea. Si pana la urma ai terminat o scoala sanitara te sfatuiesc sa termini si cu bacalaureatul!

| Anemona19920315 explică:

Multumesc

| Brigaela a răspuns:

Dar ai vazut tu contractul de munca si sunt angajate ca asistente? Eu nu cred, cred ca te bazezi pe niste minciuni. Poate fac treaba de asistente (sau li se pare ca fac), dar sunt angajate pe alta functie. Legea nu iti permite si nici nu va permite vreodata sa lucrezi ca asistenta fara bacalaureat. Iar cand mai auzi pe cineva sustinand prostii atat de evidente, cere dovezi, nu vorbe. Cum sa fie cineva angajat sa faca o munca atat de grea si plina de răspundere daca nu e in stare sa ia un amarat de examen de bac? Iti dai seama ce hal de scoala de asistente a facut...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate angaja nimeni ca asistent medical generalist, fara BAC!
Fara BAC, te poti angaja ca femeie de servici la spital, dar in nici un caz asistent medical.

| Anemona19920315 explică (pentru Violleta2022):

Cunos persoane care sau angajat ca asistent medical si nu au BAC

| iulian1302 a răspuns (pentru Anemona19920315):

Chiar si eu cunosc un caz foarte recent ( de anul acesta): o doamna trecuta de 45 de ani a terminat studiile la o scoala postliceala de asistenti medicali iar cand a vrut sa se angajeze ce sa vezi? I-a cerut diploma de bacalaureat pe care nu a avut-o si a fost nevoita sa dea examenul de bacalaureat in vara ( evident ca l-a picat si este fara post chiar si astazi tocmai din aceasta cauza).

| VladutLungu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu mai vorbiți dacă nu știți
Sunt Asistent Medical Generalist și nu am BAC lucrez in momentul asta pe ambulantă
NU SE CERE DIPLOMA DE BAC LA ANGAJARE

| Violleta2022 a răspuns (pentru VladutLungu):

Noile conditii legale, cer bac-ul pentru asistent emdical.
pe pozitii de femei de servici sau brancardier, nu se cere bac-ul.

| Ioa1992 a răspuns (pentru VladutLungu):

Anul acesta te-ai angajat?

| 1999bishop a răspuns (pentru Violleta2022):

Buna ziua, din ce lege vorbiti dvs acest lucru? Pentru ca eu nu am gasit-o.

Citez din portalul legislativ;

Ordonanță de urgență 144/2008
Art. 12. -
(1) Profesia de asistent medical generalist, moașă și asistent medical se exercită pe teritoriul României de persoanele prevăzute la art. 1, care îndeplinesc următoarele condiții:

a) sunt posesoare ale unui titlu oficial de calificare de asistent medical generalist, moașă și, respectiv, asistent medical;

b) nu se găsesc în vreunul dintre cazurile de nedemnitate sau incompatibilitate prevăzute de prezenta ordonanță de urgență;

c) sunt apți din punct de vedere medical pentru exercitarea profesiei de asistent medical generalist, moașă și asistent medical;

d) sunt membri ai Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România.
Art. 16. -
(1) Asistenții medicali generaliști, moașele și asistenții medicali care întrunesc condițiile prevăzute la art. 1 exercită profesia pe baza certificatului de membru eliberat de Ordinul Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali, avizat anual. Avizul anual se acordă numai după încheierea asigurării de răspundere civilă pentru greșeli în activitatea profesională, valabilă pentru anul respectiv. Certificatul de membru este însoțit de fișa de evidență elaborată de Consiliul național al Ordinului Asistenților Medicali Generaliști, Moașelor și Asistenților Medicali din România.
Puneri în aplicare (2), Reviste (1)

(2) Certificatul de membru se acordă pe baza următoarelor documente:

a) copia legalizată a documentelor de studii care atestă formarea în profesie;

b) declarație pe propria răspundere privind îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 14 și 15;

c) certificatul de cazier judiciar;

d) certificatul de sănătate fizică și psihică.

Art. 10. -
Având în vedere natura profesiei de asistent medical generalist, de moașă și de asistent medical și obligațiile fundamentale ale acestora față de pacienți în exercitarea profesiei, asistentul medical generalist, moașa și asistentul medical nu sunt funcționari publici.

Prin urmare legea nu impune BAC-ul pentru exercitarea acestei profesii, cine a vazut in vreo lege sa posteze aici articolul!

oamgmamr - IN CAZUL REFUZULUI DE-A ELIBERA autorizatia de libera practica unui solicitant care prezinta un certificat de calificare de as.medical si nu are BAC-ul (adica o conditie neimpusa de lege), ci o conditie de regulament de ordin interior al organizatiei profesionale, aceasta vine in contradictie cu cele doua drepturi fundamentale: dreptul de-a profesa si dreptul la munca.
Rezulta ca, solicitantul se poate adresa instantei sa oblige oamgmamr la emiterea acestui aviz de libera practica
Apoi, cu acest AVIZ instututiile de stat medical sunt obligate prin lege sa inscrie la concurs un asemenea candidat fara BAC

Deci, nu vad nicaieri asemenea debitari, deci cine doreste sa se inscrie si sa profeseze in aceasta meserie o poate face linistit daca nu are bac-ul. Din ce stiu sunt peste 60% din cadrele medicale + asistenti smurd si SAJ care nu au bac-ul. Sunt sigur ca atunci cand va duceti cu o problema la spital, primul lucru pe care il intrebati este daca asistentii au bacul, sa fim seriosi. Eu spre exemplu, nu il am pentru ca l-am considerat inutil pentru mine, e doar o hartie plina de inutilitati. Stiu sa scriu, sa vorbesc, sa ma comport, am educatie. Sunt stabilit in Olanda in momentul asta, lucrez la un spital de stat de mai bine de un an iar acum urmeaza sa lucrez pe ambulanta, mai precis o moto ambulanta.

PS, Diploma de bac aici si din ce stiu si in celelalte tari mai dezvoltate mintal nu este recunoscuta, este recunoscuta doar ca diploma de 12 clase pentru ca aici examenul nu se mai da din anul 1998. Multumesc.

| 1999bishop a răspuns (pentru Violleta2022):

Atenție! Ca să se aplice, propunerea trebuie să fie adoptată de Parlament, să fie promulgată de președintele țării și publicată în Monitorul Oficial.

Este o propunere, care este de acum 10 ani, propunerea era si de cand eram eu elev, nu are nici o relevanta. Ce ati postat e nul si se contrazice cu legea ACTUALA.

| 1999bishop a răspuns (pentru Violleta2022):

+ de asta, avand in vedera ca de la un liceu cam 30%-50% elevi promoveaza bac-ul si nu toti urmeaza o scoala postliceala sanitara pentru ca urmeaza direct facultatea de medicina sau o alta facultate, ar insemna dupa mentalitatea dvs. si a celorlalti care au postat aici cu "E imposibil ca un asistent medical fara bac sa profeseze" este absurd avand in vedere ca si la momentul actual este un asistent medical la 2 spitale cate 12 ore pe zi ar insemna sa fie un deficit enorm de cadre medicale in tara. De aceea propunerea aia nici macare nu o sa fie aprobata tocmai din cauza aceasta. Voi nici nu aveti idee prin cate trebuie sa treaca un asistent medical inainte de a profesa, nici nu stiu de unde vorbiti asemenea lucruri. O zi buna!

| Antik_Dorin_1977 a răspuns (pentru 1999bishop):

Ști cati prosti exista cu BAC? Am în clasa la mine la o sc.sanitara din București 20 fete cu BAc care ajunse în anul 3 nu au minime cunoștințe teoretice și practice. Ce facem cu ele? Bac_ ul este doar o formalitate.

| cyupaku a răspuns:

Credeti ca ma pot da pe mana unei asistente care nu are nici minimul BAC?

| Anemona19920315 explică (pentru cyupaku):

Sunt asistente care au bacu si nu stiu nici sa faca o injectie nu trebuie sa judecam sunt asistente fara bac si stiu ce e o injectie sau ce trebuie sa faca uni pacient aflat in agonie nu numai bacu conteaza si ceea ce sti

| Barbu002233 a răspuns (pentru cyupaku):

Nuu nu va dați pe mana lor decât după ce face o analiza pe un text sau o opera literara apoi sa rezolve o problema de geometrie! citesc și ma distrez

| MontajDorin a răspuns:

Stai liniștit!
Citește condițiile de angajare și actele necesare pt.concurs la toate spitalele de stat.
Nicăieri nu am găsit în cerințele postului obligația de prezentare a diplomei de Bac și nici în lege nu este prevăzut acest lucru.
Toți angajatorii solicită diploma de postliceală și avizul de lib.practica.
Acel aviz îl obții și fără diplomă de bac, refuzul de eliberare este încălcare a dreptului de-a profesa.
Citiți legea!
Chestiunea cu bacul este o dezinformare, o frustrare, o opinie.
Priviți la rata promovării bacului la nivel de țară și necesitatea de personal medical auxiliar.

| Antik_Dorin_1977 a răspuns:

Da. Art 41 din Constituție.