| Vasilicamosbatran a întrebat:

Îmi pot da viața pentru copilul meu daca ar pati ceva?
Adică voi ați face asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru copilul tau, nu, dar pentru copii mei, da, mi-as da viata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Foarte amuzant cum te-ai aprins de la nimic. Si se mai mira unii cum de sintem asa de inapoiati. No, ce sa facem. Mergem inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Știam ca o sa moara, am aflat de la medici, și presimteam și eu. Imaginează-ți ca doctorii îți spun că o să moara într-un timp relativ foarte scurt și sa vina cineva sa ii spună vorba aia, eu cred ca îl luai și tu la bătaie cat ești de fraier și calm.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Un mare om a scris cindva ca violenta e ultimul refugiu al incompetentilor. Desi "fraier si calm" am fost de cateva ori in situatia de a o folosi, nu ma apuc sa impart pumni in stinga si dreapta pentru orice idiot care vorbeste fara sa gindeasca. Si nu e vorba de "fraier" ci de rational - daca ii pocneai pe imbecili si ajungea vreunul cu mecla in bordura, dadea coltul, iar printre ultimele lucruri pe care maica-ta le prindea in viata, era cum tu intrai la bulau pentru un idiot care nu stie ce vorbeste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu aveam nevoie de bata sa ii bat singur pe aia.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu il domneam pe el, ca mai era unul. Deci era plural, nu pronume de politete singular. Nu eram pe ulei cand am postat raspunsul ala. big grin L-am pus la pachet cu celalalt care povestea pe aici ca si-a pierdut mama. Am atita compasiune pe nivel minim cit sa ofer la doi, e indivizibila. Un atom de compasiune.winking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si daca ai fost olimpic asta inseamna ca nu poti sa te faci de ris? big grin

| Wr3nch a răspuns:

Nu si nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Declarativ toti putem arunca cu vorbe precum colegul. Practic, raspunsul e "Nu, in ***". Mama ar vrea sa traiesc eu, ca de aia m-a facut, nu sa ma vada cum mor, iar copilul daca ar ramane fara mine ar avea o viata mai nasoala decat sa dea coltul din scurt. In ambele cazuri, a refuza sa mori pentru cei dragi e o dovada de iubire, si nu de hei-rupism irational cum zice colegul de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Și da, mi as fi dat viata pentru maica-mea! Și ea și-o dat viata pentru mine chinuindu-se sa aibă grija de mine, sa lupte deși era foarte bolnava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și pentru copilul meu și pentru mama mea oricând la orice ora în orice loc.

| Vasilicamosbatran explică:

M-ai făcut să plâng.
Dar nu în sensul cel rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Da, o murit anul trecut de covid și am iubit-o enorm! Nimeni nu avea curajul sa se ia de ea ca săream eu, aia au avut noroc ca ii băgăm la reanimare. Am avut cea mai buna mama din lume, care m-a iubit enorm, și prima care o înțeles ce înseamnă să lupți cu o depresie severa. O sărit taică-meu vitreg la ea odată și o ieșit rău de tot sifonat. Asa cum mi am iubit eu mama asa își iubesc și unii copiii, dacă îți bați Joc de copiii lor sunt în stare sa te bage la 2 metri sub pământ. În România politia nu face nimic, eu am trecut prin multe, nu degeaba suntem numiți idioții Europei.

| Vasilicamosbatran explică:

Și mama mea e moarta de ceva timp, și tata la fel (bine...el are doar 1 an jumate).
Dar ideea e că mulți mi-au spus că mama e o vrăjitoare și o c...ă ordinară și chestii de astea.
A.și mi-o mai spus că sa se învârtească mama și tata în mormânt (ceva gen că eu sunt un gunoi).
Mă rog, ai înțeles tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Lumea nu știe ce înseamnă MAMA cu adevărat, ca este cea mai de preț ființa din lume, icoana vieții. Când o pierd atunci se dau cu capul de pereți. Trebuia sa ii dai în judecata împreună cu mama ta, nu știu cum te ai înțeles cu ea, dar eu nu rămâneam indiferent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi pare sincer rău ce ți s-a întâmplat. Nu mai putem schimba nimic, trebuie sa mergem înainte ca tancul rusesc. Nu te mai lasă călcat în picioare. Este cel mai urat lucru ce i se poate întâmpla uni om sa rămână fără ambii părinți.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Toata simpatia si compasiunea pentru cele prin care ati trecut, dar permite-mi sa te corectez - e normal sa raminem fara parinti. Asa merge viata, fie ca ne place fie ca nu. Cel mai urit lucru mi se pare ca parinte sa ramii fara copil, mai ales cand stii eventual ca o sa il pierzi. De exemplu fostul meu prof de mate din liceu, un pic sarit de pe fix, dar un prof foarte bun si un om foarte ok dealtfel, a avut doi baieti. Unul dintre ei a crescut bine-mersi si a ajuns si ala prof de mate sau programator, nu mai stiu (discutam de ceva de acum vreo 23 de ani), insa a avut si un frate. Fratele ala al lui a avut nu stiu ce nenorocire de boala ereditara diagnosticata de mic, dar ceva degenerativ si fara cura. Ei, gindeste-te ca asta a murit pe la vreo 11-12 ani. Deci parintii aia l-au crescut vreo 10 ani stiind ca nu apuca sa ajunga om mare, nu apuca sa isi indeplineasca nici un vis din alea de genul "cand o sa fiu mare, o sa" si altele. Ei, uite ca asta e ceva cu adevarat urit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Maica-mea avea piciorul rupt, umbla în cârje, ia făcut praf piciorul o mașină care a dat peste ea, bătrână (73 se ani), cu o serie de boli grave, habar nu ai în halul în care este ea sa vina niște prosti sa ii spună ca vrea sa o... Au avut noroc aia, cel puțin unul ajungea la reanimare, nu mai interesa consecințele. O sa înțelegi asta când ramai fără nimic, nu ai cum sa înțelegi crede-mă, când nu mai ai absolut nimic, femeie, copii, părinți și nici neamuri ca sunt ai dracu și prosti. Când o sa se întâmple toate astea de abia atunci o sa înțelegi, și sa ai o depresie ieșită din comun de o groaza de ani. Tu de ex nu o sa treci prin astea un timp îndelungat, nu te afli printre cei ghinionisti, selecția naturala este de partea ta, nu este dreapta cu oricine.