Întrebare recomandată | 2Names a întrebat:

Imi puteti da cat mai multe informatii despre ADHD? Ce este, care sunt simptomele, care sunt urmarile etc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| naigel4 a răspuns:

îți dau eu niște informații ADHD (în engleză Attention Deficit Hyperactivity Disorder) înseamnă Deficit de Atenție / Tulburare Hiperkinetică și este una dintre cele mai frecvente afecțiuni comportamentale întâlnite la copii și adolescenți. Studiile arată că un procent de 5% din copiii de vârstă școlară prezintă simptome ADHD (1-2 din copiii dintr-o clasă de 30).
ADHD debutează în copilărie și poate persista și la vârsta adultă. Deși la unii copii simptomele ADHD dispar odată cu înaintarea în vârstă, în jur de 60% pot prezenta simptome și la vârsta adultă.
ADHD afectează sexul masculin mai mult decât pe cel feminin.
Raportul băieți:fete este 4:1. Diagnosticul la fete este mai dificil, căci predomină forma ADHD cu inatenție. ADHD poate fi tratat numai medicamentos.
Conform studiilor, fără tratament, 30% dintre cei care suferă de ADHD merg către delincvență juvenilă. Dacă nu au inteligență superioară, o familie care să-i susțină, dacă părinții sunt șomeri, dacă nu au suportul educațional și material, ajung să comită infracțiuni.
Un alt studiu de psihopatologic realizat în cadrul Direcției Generale a Penitenciarelor din România a relevat faptul că 85% dintre deținuți suferă de ADHD.
Un copil cu ADHD care nu este diagnosticat și tratat la timp se va confrunta cu multe probleme acasă și în societate." Din cauza comportamentului la școală va fi izolat de grup, va fi respins de colegi. Profesorul îl va certa pentru că nu e atent. Acasă, simțindu-se ei înșiși vinovați, părinții își vor revărsa și ei angoasele pe copil. Cu timpul, atât situația de la școală, cât și cea de acasă vor înrăutăți simptomele, iar în lipsa tratamentului, copiii cu ADHD devin agresivi, dezvoltând comportamente antisociale
ADHD cu inatenție (in engleza ADHD-predominantly inattentive sau ADHD-PI sau ADHD-I) este una din cele trei subtipuri de ADHD (Deficit de Atenție / Tulburare Hiperkinetică). Simtomele de neatentie:ignoră detaliile
greșește din neglijență
își menține cu greutate concentrarea la lucru sau la joacă
pare să nu asculte atunci când cineva i se adresează direct
nu respectă instrucțiunile
nu termină ceea ce a început
are dificultăți în a-și organiza sarcinile și activitățile
evită activitățile care necesită efort intelectual susținut
pierde lucruri de care are nevoie
este distras de zgomote exterioare
este uituc în activitățile lui

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/adhd

Toate cele bune.

| qpDeDeqpXD a răspuns:

Pe acet site > http://www.sfatulmedicului.ro/adhd!
O sa te ajute... :*
Fundita?

| MatrixR3loaD a răspuns:

ADHD-boală care se manifestă prin prrea multă energie.
Nu poți dormi, nu poți sta in loc, tot timpul trebuie să faci mișcare.
Ai așa ceva? big grin glumeam. laughing

| VoceaPacientului a răspuns:

Uite cateva recomandari de adaptare pentru adultul cu ADHD (gasesti pe site si alte materiale) http://www.voceapacientului.ro/....../index.php