| WizzArd3344 a întrebat:

Care sunt toate simptomele ADHD-ului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Sunt multe site-uri cu informatii pe google despre asta.

| blackann a răspuns:

Mergi la doctor, nu te mai autodiagnostica intruna asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam astea ar fi:

-viseaza foarte mult
uita sau isi pierde lucrurile frecvent
-este agitat si nu are „stare"
-vorbeste prea mult si neintrebat
-nu poate sa asculte pana la capat ce spun altii, adesea intrupand conversatia in momente nepotrivite
-nu poate purta o conversatie
-este neatent, neglijent si face greseli
-trece repede de la o activitate la alta
-are dificultati in a-si organiza activitatile sau sarcinile
-isi asuma riscuri inutile
-rezista greu ispitei
-nu poate tolera frustarile, vrea sa primeasca pe loc ceea ce isi doreste
-nu poate sa-si astepte randul si nu poate ceda in favoarea celorlalti
-are dificultati in a-si face prieteni si a se intelege cu ceilalti si ii este dificil sa participe la activitatile si sporturile de grup.

| WizzArd3344 explică (pentru anonim_4396):

Are vreo legătură faptul că uneori incurc aplicatiile de pe telefon, sau, sa vreau sa scriu ceva și sa scriu altceva, cu aceasta boala?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WizzArd3344):

Nu cred. Ar trebui sa mergi la un psiholog și să vezi ce diagnostic îți pune. Ai o gândire dezorganizată asta e tipică celor care suferă de schizofrenie dar nu este o regula, pot fi multe cauze

| and0ra a răspuns:

Cele doua mari simptome ale ADHD-ului sunt lipsa de atentie si hiperactivitatea.
Principalele semne ale lipsei de atentie sunt : dificultatea de concentrare, facerea de greseli minore (de exemplu uiti sa iti faci tema), incapabilitatea de a face lucruri care necesita timp si sunt dificile, incapabilitatea sa asculti de instructiuni, schimbarea constanta a activitatii, dificultate de organizare.
Principalele semne ale hiperactivitatii sunt : impulsivitatea, agitarea constanta, incapabilitatea de a sta locului, miscare fizica excesiva, vorbire excesiva, lipsa de rabdare, intrerupere a conversatiilor, actioneaza fara sa gandeasca si fara constientizare a pericolului.