| Cristynna a întrebat:

Imi puteti da idei de masti pentru cresterea cat mai rapida a parului?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face o mască din gălbenuș de ou/vitamina A/ulei de ricin, în părți egale, masezi pielea capului, după 2 ore te speli în mod obișnuit cu șampon și balsam, să te limpezești foarte bine cu apă călduță, nu rece, nu fiartă.
Aplici această mască o dată pe săptămână, timp de 2-3 luni pentru a vedea rezultatele.
Nu uita că și tăiatul vârfurilor stimulează creșterea.
Cu plăcere!
Pa, pa.

| doctoressa a răspuns:

Formati o pasta din 2 linguri de masline, un galbenus de ou, picaturi de lamaie. Aplicati aceasta pasta pe par. Se acopera si se lasa 45 de minute, dupa care se samponeaza.

Masati parul si scalpul cu o pasta formata din galbenus de ou si miere si lasati in par circa jumatate de ora, dupa care samponati.

Formati o pasta din lapte de nuca de cocos si gel de aloe vera. Aplicati pasta pe par si tineti parul acoperit timp de o jumatate de ora. Apoi clatiti cu apa calduta. Acest tratament ar trebui repetat de 3 ori pe saptamana.

Iodul de coada calului este foarte eficient pentru regenerarea si intarirea radacinii parului. Iodul se prepara din doua frunze de coada calului maruntite, macerate apoi timp de doua saptamani in alcool de 70 de grade.

Clatiti parul cu un amestec de otet de mere si ceai din salvie. Frecati puternic chelia cu ceapa pana scalpul devine rosu. Aplicati apoi miere pe toata suprafata capului. http://www.i-medic.ro/......ana-oricui

| BBnikki a răspuns:

Foloseste ulei de ricin, daca nu ai probleme cu parul gras( fiindca va deveni si mai gras), la radacina. il poti folosi si pentru gene