| AnnaMryDd a întrebat:

Imi puteti da,va rog,cauze ale psihopatiei? Psihopatia este o data genetica sau se poate capată pe parcursul vietii? O persoana poate sa fie psihopata pentru ca se naște asa,fara sa fii copilărit intr-un mediu abuziv? Traumele emoționale minore neînțelese si neacceptate pot cauza frustrări care sa degenereze in psihopatie? Faptul ca o persoana nu simte durerea fizica si sufleteasca si se rănește pe sine sau pe altul fara remușcări,si ii lipsesc regretele,conștiința, pot fii semne ale psihopatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Diagnosticul de psihopatie nu mai exista in psihiatrie / psihopatologie.

De exemplu pentru un diagnostic de personalitate antisociala persoana trebuie sa aiba cel putin 18 ani si inainte de 15 ani trebuie sa se fi manifestat o tulburare de comportament. Mai trebuie exclusa alta tulburare cum ar fi schizofrenia sau tulburarea bipolara.

Sub 18 ani vorbim de o tulburare de comportament.

Din ce ai scris pare mai degraba o tulburare de tip antisocial (daca are peste 18 ani).

Cauzele tulburarilor de personalitate nu sunt bine cunoscute.

In trecut, cauza tulburarii de personalitate de tip antisocial, era considerata mediul disfunctional. Azi, in cazul unei personalitati antisociale cauzele pot fi genetice, dar pot fi si probleme de dezvoltare ale creierului sau probleme dobandite.

In tulburarea de personalitate de tip borderline pot fi cauze psiho-sociale (abuz de exemplu, fizic, emotional, sexual, traume cum zici tu).

| CuriousStuff a răspuns (pentru seth2016):

Esti sigur despre prima afirmatie? Nu de alta dar ma uitam de curand la un TedTalk in care se vorbea exact despre cat de usor se pune diagnosticul de psihopat, despre lista cu criterii pe care trebuie sa o indeplinesti ca sa primesti diagnosticul asta, si cat de multa lume s-ar incadra acolo.
Ti-am mai citit din raspunsuri si te intreb doar pentru cultura mea generala.
Merci.

| seth2016 a răspuns (pentru CuriousStuff):

In DSM V este tulburare de personalitate antisociala. In ICD-10 este tulburare dissociala de personalitate.

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_psychopathy

| seth2016 a răspuns (pentru CuriousStuff):

>> cat de multa lume s-ar incadra acolo

Orice novice care deschide prima data cartea de psihiatrie isi va gasi simptome la toate bolile pana cand va reusi sa inteleaga cum e cu raportul normalitate / anormalitate. Aproape toate simptomele din psihopatologie au corespondent in normalitate.

Ma mir ca nu ai trait asta pana acum.

La cine te-ai uitat? La nenea asta? https://www.ted.com/......opath_test

E un biet jurnalist. Cine stie ce traume o avea din copilarie =)). E cam efeminat. O fi gay? :))

| CuriousStuff a răspuns (pentru seth2016):

Da, la nenea ala, dar si-a atins scopul. Adica daca diagnosticul se pune pe cateva "Ckeck-boxuri", da, toata lumea poate fi diagnosticata cu asta, nu inseamna ca toata lumea o are, dar pentru mine asta a fost tema. Ca sunt oameni normali care sunt diagnosticati cu psihopatie, sau tulburare de personalitate antisociala pentru ca indeplinesc niste criterii de pe o lista, chiar daca oamenii aia sunt perfect sanatosi. Si aici ar fi problema.
Scuze daca ma insel, ma fascineaza psihologia, am vrut sa fac facultatea dar mi-am dat seama ca mai bine aleg o facultate care imi da si un loc de munca stabil, asa ca am renuntat. Deci nu prea sunt informat in domeniu.
Cat despre orientarea lui sexuala, nu ma arunc in concluzii, posibil sa fie. happy

Ti-am mai trimis si un mesaj de vreo 30 de randuri, si acum imi dau seama ca primesti mesaje doar de la prieteni, rusine sa-ti fie. laughing

| seth2016 a răspuns (pentru CuriousStuff):

>> Cat despre orientarea lui sexuala, nu ma arunc in concluzii, posibil sa fie.

Pai nu am facut decat sa bifez un criteriu de pe checklist. Evident ca nu asa se pune un diagnostic.

DSM si ICD sunt facute pentru specialisti, nu pentru omul obisnuit. Nu poti sa intelegi o tulburare din DSM / ICD.

La personalitate antisociala, de exemplu, ca sa bifezi criteriul C (tulburare de comportament inainte de 15 ani) trebuie sa faci o anamneza, vorbesti cu parintii, il trimiti la psiholog sa faca teste, verifici daca comportamentul antisocial nu e o strategie de supravietuire, faci o sedinta cu colegii sa-ti dea opinii etc. Sunt o groaza de lucruri de verificat care nu sunt in DSM.

>> Da, la nenea ala, dar si-a atins scopul

Exista destula lume care crede ca psihiatrii sunt nebuni sau ca boala psihica nu exista. Abia astepta sa vine cineva cu o teorie conspirationista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se mai pun astfel de diagnostice. da, pe langa traume minore, nu neaparat neintelese ci neacceptate mai sunt si alte cauze.Stres-ul,socurile,chinul cauzat de stres si multe altele. Nu ii lipsesc regretele ci se streseaza mult din cauza regretelor. Psihopatia poate fi o urmare a unei anxietati severe, netratata. Mai intai anxietatea poate fi provocata nu de un mediu abuziv ci un soc ascuns, o intamplare care persoana a tinut-o in el. Criza de anxietate severa este atunci cand sangele nu mai oxigeneaza creierul si persoana nu mai simte durere fizica, isi revine greu si dupa mai multe crize din acestea urmeaza ce ai zis tu.Sa nu mai aiba remuscari, sa raneasca fara sa ii pese si altele.Adica a luat taurul de coarne cum s-ar zice. Vrea cu orice scop sa invinga anxietatea.

| AnnaMryDd explică:

Nu ma refer la orientare, ci la violenta sexuală.Nu are nici o treaba.