| Andreea4509 a întrebat:

Imi puteti da va rog niste sfaturi cum sa mananc sanatos: dimineata la pranz si seara. Ce exercitii trebuie sa fac pentru a elimina stratul de grasime nedorit de pe abdomen si coapse, va rog muult. Cam in cate luni se va vedea rezultatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere al alimentatiei,elimina produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile,chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea, nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu mananci mai mult decat e nevoie). Este suficient sa tii cont de aceste sfaturi si nu va fi nevoie de un anumit program alimentar.
Pentru a slabi in zona abdomenului, fa urmatoarele exercitii:
Pentru partea superioara a acestuia:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 50-60.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal.Numarul de repetari propus de mine este doar orientativ si il poti mari, daca consideri ca este cazul.
Pentru coapse(si nu numai), ajuta alergatul.20-30 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Vei vedea rezultate considerabile inca din prima luna.Succes.

3 răspunsuri:
| Ancuta7878 a răspuns:

Uite : Mananca :

Dimineata : Cereale ( nu de ciocolata ) cu lapte. sau bea cacao (necuik ) cu lapte.

La pranz : Ciorba (Supa ). Felul 2 (eventual ) ceva putin mai comenstibil ( orez, cartofi, etc ) SA NU FIE GRAS. si desert ( putin )

Iar seara : O cana de lapte cu ceva. Mar. (fructe )... sau ceva deloc gras si in cantitate mica.

Exercitiii : Abdomene. (bicicleta de casa daca ai ). Ginoflectiuni. Flotari. Aleagra ( 30 min - o ora / zi (minim ) ). Innoata ( daca ai posibilitatea sau daca sti, iar daca nu invata ca e foarte sanatos si ajuta dezvoltarea tuturor oaselor ).

Cam in 6 luni. Depinde si de organism. Succes :* ( si eu am aceias problema :-)) )

| DeliaDaniela a răspuns:

E greu sa ai o dieta pe care sa o urmezi pas cu pas! Cel mai bine e sa stii ce alimente sunt sanatoase si nu ingrasa! Bineinteles, fructele si legumele trebuie incluse neaparat in meniul tau zilnic! De asemenea, apa trebuie consumata fara retinere! Va ajuta mult la eliminarea stratului de grasime si va grabi procesul de slabire!
Evita prajelile si pastele faionoase, pentru ca ingrasa si nici nu sunt sanatoase!
Fa multa miscare :Alergare, abdomene, genoflectiuni, plimba-te cu bicicleta, sari coarda...
Si foarte important : nu manca inainte cu cateva ore de culcare!
In 2-3 luni poti slabi vizibil!
baftawinking

| Rockingblack a răspuns:

Dimineata-ceai cu paine de graham si un strat subtire de pate[2 felii]
pranz-cartofi fierti[nature] cu o salata[orice fel]
seara-ciorba de legume cu paine de graham
dimineata pe la 10-11 alegi o jumatate de ora[incet, sa simti ca iti lucrezi muschii], si inca odata seara
si 25 de abdomene dimineata si seara
pe mine ma ajuta sa ma mentin >big grin