| CPR a întrebat:

Imi puteti explica termenul de paranoia(provocata de spiceuri) ce inseamna? ce patesti mai exact cand intri in paranoia? cum iesi din paranoia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Gândirea paranoică este caracterizată de obicei de neîncredere sau suspiciune față de ceilalti.Multi cercetatori sunt de parere ca paranoia este cauzata de reactia individului la nivele ridicate de stres cotidian. Tratamentul consta in asocierea neurolepticelor cu psihoterapia, si se face de obicei, in mediu spitalicesc.

| AvalohAlyn a răspuns:

Iata ce am gasit:
Paranoia este un proces de gândire puternic afectat de anxietate sau frică, de multe ori până la iraționalitate și delir. Gândirea paranoică este caracterizată de obicei neîncredere sau suspiciune față de ceilalți. În greacă, πaράνοιa (paranoia) înseamnă nebunie (para=înafara; nous=minte). Istoric, această caracterizare a fost folosită pentru a descrie orice formă de delir.
Câteodată, în vorbirea cotidiană, termenul paranoia este folosit greșit pentru a descrie o fobie. De exemplu, o persoană nu vrea să zboare de frica prăbușirii avionului. Acest lucru, nu indică automat paranoia, ci mai degrabă o fobie. Faptul că nu este învinovățit cineva în acest caz, indică mai degrabă prezența unei fobii. Un exemplu de paranoia, ar fi frica că în timpul unui meci de fotbal, antrenorul ar vorbi despre persoana afectată. Un aspect important al gândirii paranoice îl reprezintă centralitatea: faptul că paranoicul se vede ca o personalitate centrală într-un scenariu care poate fi periculos sau grandios și interpretează evenimente care nu au nicio legătură cu ei în realitate ca fiind direcționate spre ei sau despre ei.

Si adaug, spiceurile de altfel au efecte foarte negative asupra sanatatii dar mai ales asupra creierului si gandirii aceasta fiind principala problema a lor. Ele actioneaza asupra creierului si pot da delir, gandire eronata, halucinatii si somnolenta excesiva.Sa nu mai vorbim de euforie.Creierul este principalul afectat in cazul consumului de spice.Parerea mea e ca ar trebui interzise acestea deoarece avem un motiv clar:moartea unor persoane datorita acestor plante etnobotanice.

Numai bine

| Alistair a răspuns:

Ai consumat etnobotanice si nu sti cum sa iesi din paranoia? Daca tot iti provoaca paranoia nu stiu dupa ce le mai consumati.

| CPR explică:

@Alistair Nu nu am consumat si nici n-am de gand am prieteni care pomensec de paranoia provocate de aceste chesti si nu stiam la ce se refera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posteaza din nou intrebarea scriind mai intai "pentru dl. dr. Bogdan Doroftei"

| bebe_1204 a răspuns:

Salutare,
am consumat 6 luni etno mai exact produse gen pure,magic,kristal
cum sta treaba cu paranoia de la astea?
parerea mea:la inceput de tot,cand consumul este ocazional,este doar un sentiment de alerta,un fel de atentie sporita la ceilalti sau la ce se intampla in jurul tau. Daca, consumul continua si devine o obisnuintza, treburile se complica.In primul rand intervine epuizarea fizica datorata noptzilor pierdute, efortului depus, lipsei de alimentatzie.cand consumul a devenit dependenta, problema se pune de genul:am 2 mil, bag de 2 mil si tot asa.consumul devine ceva de genul:48 ore de stat numai pe din alea adica treaz, nemancat, efort-doar stimulat artificial de prafuri.sistemul nervos e supus la niste eforturi incredibile si in timp se poate lupta din ce in ce mai putin.
Paranoia de la astea e foarte dura si foarte neplacuta credeti-ma, e un sentiment atat de urat ca nu mai stii ce sa faci.mai ales dupa ce consumi mult si ai deja in spate cateva luni de tras. daca esti afara e ceva de genu:nu stii cum sa mai mergi pe strada ca sa nu mai pari dubios,nu stii cum sa te mai uiti la oameni tot asa pe aceiasi paranoie,ti se pare ca estiurmarit tot timpul. daca esti in ratb sau ceva de genu e EFECTIV crima:nu stii in ce parte sa mai privesti, te gandestica trebuie sa cobori dar nu stii cum sa te misti pana la usha, ti se pare ca toti oamenii te privesc cu mila si incearca sa te evite sau sa se fereasca de tine.pe scurt:E FOARTE NASHPA.
IDEEA E URMATOAREA:
1. daca, consumul continua si paranoia va avansa tot mai mult.se ajunge pana la nebunie curata-faceti o vizita la spitalul 9
2. daca ai tras si tea apucat o paranoia din asta:incearca sa ajungi cat mai repede acasa.Acasa,nu te apuca sa bagi in continuare pentru.ca mai rau iti faci-daca acasa continui sa bagi din astea vei ajunge la faze de genul sa stai sub patura si efectiv sa nu mai stii ce sa faci sau sa mergi la baie sa faci pipi si inainte sa te rogi de unu din parintzi sa nu se supere ca deranjezi si etc.
Linisteste te.Baga muzica sau tv pana simti ca trebuie sa dormi,si bagate la somn.
PARANOIA DISPARE CU TIMPUL,DUPA CE TE OPRESTI DIN CONSUM TOTAL. DUREAZA CEVA, E CAM AIUREA LA INCEPUT, INSA LUCRURILE REVIN LA NORMAL.