| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți spune o rețetă naturală de a scăpa repede de coşurile de pe față?
P.S.Sunt un băiat de 17-18, ştiu că sunt în perioada de pubertate,dar vreau să scap de ele,am unele şi pe nas şi buze,şi nu-mi place, arăt urât așa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand spala-te cu apa calda si sapun de 2 ori pe fata, dimineata la trezire sis eara la culcare. Daca ai ora de sport, imediat cum ajungi acasa, te speli iarasi f bine cu apa calda si sapun, desii ideal ar fiis a faci dus cald, ca sa iasa tot praful si transpiratia din porii, ca ii infunda si asa apar bubele pe fata.
SE mai poate face o curatare mecanica cu apa calda si sapun, clabuc foarte mult, dat pe fata, apoi introdus degetele in malai si frecat fata, pornind de la frunte spre obrazi, nas, in jurul gurii, barbie si gat, daca este cazul. Miscarile sunt in cerc, usor-usor pentru a nu-ti lua vreun rand de piele.
Dupa curatarea integrala a fetei, te clatesti f bine cu apa calduta pana dispare tot malaiul si spuma de sapun, si te stergi cu un prosop pufo si f curat, doar pentru fata.
Procedura se poate repeta zilnic sau la 2-3 zile, in functie de cat este de incarcata fata cu acnee, puncte negre sau diverse.
Daca ai grija de fata ta sa o cureti zilnic, te asigur ca nu ai nevoeid e tratamente de la dermatolog!
Nu uita: va trebuii sa renunti la mancarea tip fast food, prajita, grasa, afumata, carnati sau mancare tocata si bineinteels la cofeina (coca sau pepsi cola) si la sucuri, de orice natura.

| ș53fan a răspuns:

Eu zic că nu e bine sa te iei după ce spune x sau y! Cel mai bine ar fi sa mergi la un nene medic specialist dermatolog și să îți dea dânsul o rețetă pentru acnee! Așa am făcut și eu m-am luat după x și y și mi s-au agravat și am trecut pe la dermatolog și pot spune că s-a mai remediat problema! Deci....eu zic că cel mai bine e sa treci pe la dermatolog baftă

| Uxellodunon a răspuns:

Cam singurul tratament naturist care functioneaza este igiena fetei. Cosurile sunt glande sebacee infundate si infectate cu staphylococcus, din pacate unii sunt predispusi la asta, dar pastrand o fata curata limitezi raspandirea si infectia, si cosurile nu trebuie stoarse pentru ca staphylococcul se raspandeste dupa aia pe restul fetei.
Ai grija si cu spalatul cu apa si sapun, intrucat poate provoca o piele uscata predispusa la dermatita, e bine ca dupa sa folosesti o crema hidratanta, dar nu in exces, doar cat sa nu fie pielea complet uscata.