| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat de 16 ani, și vreau să știu ce rețetă naturală îmi recomandați pentru coșurile mari de pe față?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea să-ți faci măști naturale, că tot e vară.
Ai putea să-ți dai cu suc de roșii pe față; mască cu miere, zeamă de lămâie și suc de cartofi; mască cu turmeric și iaurt; mască cu scorțișoară și ou; mască cu galbenus de ou. Dacă vrei să faci si scrub : tărâțe și apă/albus de ou; scrub cu miere si zahăr; sare de mare, miere si zeamă de lămâie.
E de preferat sa folosesti si uleiuri sau creme hidratante.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Drojdie proaspata (cat zb varf de deget), mancat la intervale de 4 zile, 3-4 saptamani + spalarea fetei cu sapun antibacterian si sters dupa uscare cu vata imbibata in spirt sanitar.

| LadyDee89 a răspuns:

O reteta de la un dermatolog

| xs1der a răspuns:

Eu am scapat de cosuri cu ulei de ricin, fac bine pentru ten happy

| Papusel24 a răspuns:

Poti folosi uleiul de ricin sau sa te speli pe fata cu sapun de sulf (gasesti la farmacie, costa in jur de 6 lei) sau sa iti masezi fata cu apa cu putin bicarbonat de sodiu (recomand crema hidratanta dupa si maseaza usor) fie aspirina inmuiata in apa (majoritate produselor antiacnee contin acid salicilic adica aspirina). Sper sa incerci macar o metoda! happy