| deepL a întrebat:

Imi puteti spune (sau sa-mi dati un link.) ce exercitii sa fac (acasa nu la sala) pentru. muschii mainilor si ai trunchiului? va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrDeath a răspuns:

Baga flotari si abdomene.Sunt cele mai folositoare.
Am fost si eu la sala si dupa aceea m-am lasat.Am luat si proteine(Suplimente alimentare)si acum acasa continui cu abdomene si flotari. Funda?

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Coasa, spart lemne, sapa, adapat si alimentat vacile din grajd, asta daca stai la tara, daca stai la oras atunci flotari, abdomene, alte exercitii pentru care iti vor trebui galtere. Inot.

| addyy17 a răspuns:

Cam nasol acasa, nuprea stiu, fa flotari, abdomene, dar te-as sfatuii sa te duci la sala, te formezi mult mai bine
Bafta.

| Ilarion_6007 a răspuns:

Depinde cati ani ai. Exercitiile de forta stagneaza cresterea, asa ca, daca mai ai de crescut in inaltime, adica ai sub 18 ani, mai asteapta putin si apoi apuca-te de forta si dezvoltare musculara. Muschii ti-i poti dezvolta oricand, insa daca nu cresti in inaltime atunci cand trebuie, nu mai cresti niciodata.
Daca ai peste 18 ani, iata niste exercitii:
fara nici un fel de materiale, doar cu greutatea corpului, poti face flotari, abdomene, bricege, extensii ale trunchiului din decubit ventral (culcat pe burta).
Daca ai o haltera sau 2 gantere, poti face flexii ale antebratului pe brat, ridicari ale ganterelor prin inainte sau prin lateral sus, ridicari de la umar sus, fluturari (pentru pectorali) etc. Te sfatuiesc insa sa ceri ajutorul cuiva care se pricepe cat de cat macar prima data, ca sa-ti arate miscarile corecte si sa eviti astfel accidentarile. De asemenea, trebuie sa fii atent la dozarea efortului. Mai citeste si tu literatura de specialitate, ca ar trebui sa scriu aici cateva pagini bune ca sa te lamuresc.