| MiCutzZzaBruNeTzzIkcA a întrebat:

Imi puteti spune si mie cate tipuri dehepatita sunt si care sunt vindecabile si care nu! VA roog mult am nevoie urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alem a răspuns:

Hepatita A
Hepatita A se gaseste de obicei in tarile lumii a treia si se transmite in general prin contact personal si prin alimente si apa contaminate. Spre deosebire de celelalte tipuri de hepatita, nu are o faza cronica, doar una acuta. Exista vaccinuri care protejeaza pe parcursul intregii vieti.

Hepatita B
Hepatita B este o infectie a ficatului care se transmite in general prin schimbul de fluide ale corpului: transfuzii de singe, contacte sexuale cu persoane infectate, folosirea acelor sau a altor instrumente contaminate. Poate cauza atit hepatita acuta cit si cronica. Exista un vaccin care poate proteja pe parcursul intregii vieti.

Hepatita C
Asemenea hepatitei B, hepatita C este tot o infectie a ficatului care se transmite in general prin fluide contaminate ale corpului: tranfuzii de singe, folosirea acelor sau a altor instrumente contaminate, contacte sexuale cu persoane infectate. Dar, spre deosebire de hepatita B, hepatita C cronicizeaza de obicei, ducind spre ciroza. Nu exista vaccin pentru hepatita C.

Hepatita D
Hepatita D este o infectie acuta sau cronica a ficatului care se transmite de asemenea prin contactul cu singe sau alte fluide infectate. Particularitatea acestui virus este aceea ca el nu poate exista fara existenta simultana a virusului hepatic B. Nu exista vaccin pentru hepatita D.

Hepatita E
Hepatita E este o infectie acuta a ficatului cu simptome si mod de transmisie foarte asemanator cu cele ale hepatitei A. Se transmite de asemenea prin contact personal sau alimente si apa contaminate. Din pacate, nu exista vaccin pentru acest virus.

Hepatita G
Hepatita G este cauzata de un virus hepatic similar cu virusul hepatic C. Insa nu a fost asociat inca cu vreo boala cronica a ficatului. De fapt, el pare a fi un virus benign care se gaseste in intreaga lume.

Hepatita alcoolica
Hepatita alcoolica apare dupa o perioada indelungata de consum a bauturilor alcoolice. Cazurile grave pot duce la deces. Hepatita alcoolica este favorizata de alte boli cronice ale ficatului cauzate de alcool sau de ciroza alcoolica.

:d sper sa fie de folos

3 răspunsuri:
| bbxbeibiiii a răspuns:

Hepatita A e "boala mainilor murdare" si cred ca e vindecabila.

| Skm a răspuns:

Bună, sunt 3 tipuri: hepatita A, B şi C.
Primele 2: A şi B sunt vindecabile.
Hepatita C duce la ciroză şi nu se mai poate vindeca.

Dacă ai A sau B, stai chill, există tratamente.

| MiCutzZzaBruNeTzzIkcA explică (pentru Skm):

Nu am hepatita imi trebuia pentru o intrebare la biologie caici dau test si nu am fost la lectia asta!winking