| Anca_3311 a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum sa previn intepaturile de tantari? in afara spray-urilor de la magazin pentru ca sunt alergica la ele! ceva natural. merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Just_3218 a răspuns:

Cel mai indicat este sa previi intepatura inainte de a avea loc! In acest sens poti recurge la urmatoarele modalitati:

•este recomandat ca la geamuri sa iti pui plasa speciala pentru insecte pentru a proteja intreaga casa, iar pentru extraprotejarea copiilor poti folosi o plasa in jurul patului sau a caruciorului (in cazul in care iesiti seara la plimbare).
•tantarii sunt atrasi de lucruri similare nectarului sau pielii. Daca iesi cu copilul tau afara, este indicat sa il imbraci cu o bluza cu maneca lunga si pantaloni lungi pentru o mai buna profilaxie impotriva intepaturilor de tantar.
•evita imbracamintea deschisa la culoare sau inflorata. Kaki, bej si oliv sunt cateva dintre culori care nu reprezinta niciun interes pentru tantari.
•ei sunt atrasi de anumite odorizante. Evita pe cat posibil sa folosesti in aceasta perioada sapunuri, lotiuni sau sampoane mult prea parfumate.
•toata lumea are nevoie de potasiu, insa consumul alimentelor bogate in potasiu ii va atrage pe tantari cu siguranta. Pentru ca tantarii sunt atrasi de potasiu, de aceea incearca sa eviti: fasolea, bananele, ciocolata, pepenele galben, laptele, untul de arahide, cartofii, morcovii cruzi, rosiile sau iaurtul.

Unele studii sugereaza ca aportul de vitamina B1 (25 mg - 50 mg) de trei ori pe zi ajuta la scaderea \"apetitului\" tantarilor atunci cand este vorba de pielea noastra. Se pare ca aceasta vitamina produce un miros special al pielii, nedetectabil de oameni, insa respingator pentru femelele tantar insarcinate.

Efectul dureaza in jur de 2 saptamani de la consumul zilnic de vitamina B1 pentru ca pielea se suprasatureze cu acesta. De asemenea, exista studii care demonstreaza ca usturoiul functioneaza in acelasi sens, insa evident, mirosul poate fi resimtit de noi toti.
•Majoritatea copiilor sau a bebelusilor sunt muscati adesea de tantari mult mai mult decat orice insecta. Intepaturile de tantari sunt foarte comune pe perioada de vara, in special in randul copiilor. Tantarii sunt mai activi in timpul noptii, iar faptul ca \"victimele\" sale sunt in repaus reprezinta un mare avantaj pentru acestia. Poarta haine care acopera o mare parte din corp. Peste 40 % dintre intepaturi au loc in zonele expuse, neacoperite.

3 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Spirt

| RфZaημtzα a răspuns:

Sa te dai cu otet sau cu spirt cand iesi seara.hee hee

| nsn83 a răspuns:

Cica zeama de la o lamaie data pe piele ar functiona!