| Ingrid2002 a întrebat:

Îmi puteți spune și mie cum se manifesta gripa aceea? Adică ce stări ai? FUNDĂ

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar despre asta citeam mai devreme dupa ce am aflat ca a mai murit un om din cauza gripei, cu aceasta ocazie spital din Brasov. Si eu tot din Bv. sunt, nevaccinat... Ce sa zic.
Am extras cateva randuri.

"Gripa, ca simptomatologie, este acea afecţiune care, pe lângă febră, debut brusc, tuse, asociază alterarea profundă a stării generale. Cu alte cuvinte, persoana bolnavă stă la pat. Virozele obişnuite pot veni la pachet cu febra, dar în momentul în care scazi temperatura, persoana respectivă se va simţi mai bine. Îşi va putea desfăşura activităţile obişnuite, ceea ce la gripă nu se întâmplă", arată medicii.

De asemenea, în caz de viroză, creşterea temperatuii nu este obligatorie. Pot să apară simptome precum tusea, disconfort, rinoree, durere în gât, dar fără febră sau alterarea stării generale. În ceea ce priveşte complicaţiile gripei, acestea pot include pneumonie, infecţii ale urechii, infecţii ale sinusurilor, deshidratare şi agravarea afecţiunilor cronice deja existente, cum ar fi insuficienţa cardiacă congestivă, astmul sau diabetul."

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Febra destul de mare, senzatie generala de rau, tuse, dureri de cap, nas infundat eventual