| maryanv1975 a întrebat:

Ce-mi puteti spune de gripa porcina? E cotangioasa? Exista vreun medicament contra ei? Trebuie sa faci vaccin? Unde se intalneste aceasta gripa? In Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
prfml
| prfml a răspuns:

Poti intra pe linkul www.realitatea.net/ce-este-gripa-porcina-si-cum-se-transmite_504772.html, aici vei gasi explicatii mult mai detaliate.

| alma a răspuns:

Buna, ce-ti pot spune este ca virusul gripei A(porcine)este o noua boala care are aceleasi sintome ca o gripa umana. Undeva in Mexic se zice ca s-au intilnit cei trei virusi de la gripa umana, porcina si aviara si sa convertit in unul singur mai puternic.Este foarte contagioasa. Se poate trata cu antivirale daca este depistata la timp.Inca nu ai un vaccin contra acestei boli dar se zice ca este pe punctul de a-l descoperi.Se poate intilni peste tot unde mai putin te astepti de aceea trebuie sa pastram o igiene mai severa. In Romania nu stiu daca pina acum a ajuns. o zi buna