| DJohnny a întrebat:

Imi puteti spune si mie niste exercitii pe care as putea sa le fac ca sa slabesc? gen flotari, abdomene, genoflexiuni, chiar si de incalzire, gen fandari, alergari cu mainile sus, in fata...etc.Si daca se poate ce as putea sa mananc pe parcursul zilei la fiecare 3 mesele din zi, ca sa slabesc.Preferabil sa fie si gustor...Mersi anticipat, funda+vot

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| elenyss a răspuns:

Ca sa slabesti trebuie sa faci cardio mult. Adica sa alergi, sa mergi pe bicicleta, role, etc. Bataile inimii trebuie sa treaca de 130 pentru ca procesul de ardere sa inceapa. Altfel, prin exercitii gen flotari, fandari, abdomene samd, maresti masa musculara insa grasimea nu o elimini, iar rezultatul e contrar asteptarilor. Ai nevoie de o dieta bogata in proteine si fibre si ar trebui sa contina 5 mese pe zi, deoarece distanta mare dintre mese (pranz – cina sau mic dejun – prinz), poate duce la o supresie a metabolismului, producand si oboseala. Mananca produse care contin proteine de natura vegetala mai mare de 80% (pestele gras, muschiul de vita, carnea de pui sau de curcan, fructe cu coaja usor comestibila, leguminoase uscate precum soia, orez, orz). Evita laptele pasteurizat, mai bine te duci si iei din piata de la tarani, un lapte (branza, iaurt, cas, etc) netratat au cantitati mici de grasimi si colesterol. Daca vrei iti pot da programul meu dietetic / saptamana si poti sa incerci. Rezultatele sunt garantate, insa aproape nule fara sport. Bafta happy

| PovesteaVieţiiMele a răspuns:

Intr-o lume in care totul conteaza, in care totul se vede si imaginea nu e de neglijat, cu pasi repezi si-a mai facut loc o stiinta, si anume – nutritia.
In special femeile sunt interesate de acest aspect, insa nici barbatii nu il ocolesc.
Cea mai frecventa intrebare atunci cand vine vorba despre o dieta de slabit este: care dieta de slabit este cea mai buna pentru mine?
Este o intrebare fireasca si in cele ce urmeaza au fost selectate cateva intrebari la care cea mai buna dieta de slabit ar trebui sa raspunda.
Dieta de slabit ma va invata sa mananc corect?
Orice dieta de slabit care nu vă învaţă cum să va îmbunătăţiţi obiceiurile alimentare nu va rezolva problema dumneavoastra de greutate.
Deci, să fie sceptici faţă de diete moft, diete care promit printr-o pastila zinica marea cu sarea, dar care nu va vor rezolva obiceiurile alimentare proaste si care, dupa terminarea tratamentului dau dependenta sau se produce efectul de eu-eu.
Nici macar interventia chirurgicala efectuata pentru reducerea greutatii nu va imbunatati obiceiurile alimnetare.
2. Trebuie sa tin aceasta dieta de slabit o viata?
Nu, nicio dieta nu trebuie sa tina o viata, insa ea trebuie sa ajute la indreptarea stilului de viata, deci, va trebui sa tineti nu o dieta de o viata, ci o viata echilibrata din punct de vedere alimentar.
Dieta de slabit favorizeaza rapid scaderea in greutate?
Nu există un răspuns rapid sau fix la o problemă de greutate. Creşterea în greutate apare de obicei pe o perioadă de ani. Slăbirea de succes este mai rapida, dar este nevoie de luni, mai degrabă decât săptămâni. Cu cat slabesti mai lent, slabesti mai sanatos – nicio exagerare nu este pozitiva.
Dieta de slabit se completeaza cu exercitii fizice?
Dieta şi exercitiile fizice regulate merg împreună ca soţ şi soţie. Exercitiul nu poate duce direct la pierderea semnificativa in greutate, dar creşte rata metabolismului si imbunatateste controlul greutatii pe termen lung.
Daca orice dieta de slabit iti poate raspunde macar la cele patru intebari de mai sus, atunci experienta va fi una reusita si de durata. Daca la oricare din cele patru intrebari dieta de slabit pe care doriti sa o alegeti nu are un raspuns clar, este bine a cautati o alta dieta de slabit sau sa contactati un nutritionist.
Nutritionistul este cel mai in masura sa stabileasca pentru tine cea mai buna dieta de slabit, deoarece inainte de a elabora aceasta dieta, el va face calcule, va studia analizele tale si starea generala de sanatate si abia apoi, cu toate datele actualizate va prescrie o dieta de slabit, pe care va trebui sa o urmezi intocmai. Dupa ce se termina faza inati – cea cu eliminarea kilogramelor in plus, nutritionistul iti va recomanda, nu inca o dieta de slabit, insa una de intretinere, practic un regim alimentar sanatos, pe care sa il poti urma toata viata fara sa mai existe riscul ingrasarii.
Exercitii de slabit foarte bune care te ajuta sa slabesti repede.