| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti sugera un regim de alimentatie sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LikeARollingStone a răspuns:

Foarte important: mananca incet, mesteca bine fiecare inghititura pentru o digestie optima
Bea cat mai multa apa, cel putin 1, 5 litri intre mese de-a lungul intregii zile
Micul dejun este cea mai importanta masa din zi iar daca vrei sa-ti incepi ziua plina de energie, nu sari niciodata peste el;
Mananca cat mai variat si cate putin din toate, nu fa excese, mananca la ore fixe;
Consuma cereale, legume si fructe multe, mai ales dimineata pe stomacul gol si seara, inainte de mese
consuma fructe cel putin cu o jumatate de ora inainte;
Inlocuieste painea alba cu paine integrala sau neagra;

De evitat:

Zaharul, care trebuie inlocuit cu indulcitori, produsele de patiserie, ciocolata, orezul, morcovii, sfecla rosie;
Bauturile racoritoare, bauturile alcoolice
Excesul de sare care retine apa in corp
Grasimile si mancarurile grase care determina luarea in greutate si cresc riscul bolilor cardiovasculare, cancer, etc.
Rontaitul intre mese si mancarurile pe baza de zaharuri despre care se stie ca sporesc senzatia de foame

Atentie:

Nu combina cartofii, mazarea, fasolea uscata cu carnea. Carnea se consuma cel mai sanatos cu sfecla, vinete, rosii, conopida, fasole verde, spanac.
Nu amesteca pastele fainoase cu carne, ulei, oua sau branza, cel mai bine este sa le consumi cu sos de rosii sau cu busuioc.