| Adriangiulescumihai a întrebat:

Imi puteți supune simptomele cancerului testicular
Am găsit un nodul micuț
Nu am dureri sau cv

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Nu exista simptome afara de schimbarea de forma a testiculului, doar in fazele avansate.

Daca este o formatiune regulata, dureroasa, incapsulata, mobila fata de planurile subiacente si creste incet, atunci cel mai probabil e o formatiune benigna.

Am mai intalnit la o persoana un astfel de caz, si din cate imi amintesc era benign. De altfel, sunt destul de rare cazurile de cancer testicular.

Cel mai bine este sa te duci la o clinica (sau la spital), la un chirurg care sa-ti extraga nodulul si sa-l trimita la anatomie patologica pentru examinare. Aia iti dau rezultatul de certitudine. Operatia de extractie dureaza 15 min maxim, si se face cu anestezie locala.