| Rezidiri a întrebat:

Imi recomandă si mie cineva niste ceaiuri sau niste pastile pentru a putea dormi!?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Teiul (floarea) este cel mai puternic somnifer.Mai sunt: Valeriana, Menta, Musetel, Floarea pasiunii si mai sunt.

| Violleta2022 a răspuns:

Preparatele fitoterapeutice pe bază de talpa gâştii au acţiune sedativă, calmantă, asupra sistemului nervos central şi vegetativ, eficientă în insomnie (este de 3 ori mai puternică decât valeriana), anxio-depresiva şi relaxantă a fenomenelor de somatizare în disfuncţii neuro-vegetative respiratorii (crize de astm, dispnee funcţională), cardio- vasculare (palpitaţii, tulburări de ritm, precordialgii, de cauză nervoasă), digestive (epigastralgii), tulburări de menopauză, tulburări nevrotice diverse, vasodilatatoare, hipotensivă, acţiune relaxantă a musculaturii netede a vaselor de sânge, cardiotonică, antiaritmică, creşte tonusul musculaturii uterului, acţiune cicatrizantă, antiinflamatorie, antiseptică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceia de talpa gastii

| n1445 a răspuns:

Ceai de sunatoare, si eu am avut probleme cu somnul vara trecuta si le-am rezolvat cu acest ceai. Desi aveam somnifere in dulap mi-a fost frica sa le consum deoarece creeaza dependenta si am auzit ca te simti foarte rau in ziua urmatoare de la ele.

| Zaygon a răspuns (pentru n1445):

Eu ma trezeam cu durere de cap de la somnifere.

| n1445 a răspuns (pentru Zaygon):

Tipic, fereste-te de ele. Sunt recomandate numai in cazuri extreme, de exemplu daca ai un eveniment ziua urmatoare si nu poti dormi de stres...

| Zaygon a răspuns (pentru n1445):

Luam impreuna cu antidepresive si am renuntat somnifere dupa o saptamana, asta acum 2 ani.

Am fost intr-o situatie de genu de stres in sesiune inainte de un examen si am ajuns sa fac atac de panica.

| n1445 a răspuns (pentru Zaygon):

Iti recomand si tie acest ceai, are si efect calmant.