| matrix100 a întrebat:

Pentru a scadea glicemia ce se recomanda in afara de pastile? Sportul scade zaharul din sange... exista ceaiuri care ajuta si altceva? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Neo, încearcă să nu mai mănânci dulciuri multe.

P.S. : Sfatul adminuluiwinking

| gabicoo a răspuns:

Caută la farmacie ceaiul "Glicostat".

| Donsavas a răspuns:

Pastilele cu crom te pot ajuta.

| Crackman a răspuns:

Trebuie sa mananci fara sare, zahar sau grasime.
Sport, limonada fara zahar.
O cantitate redusa de calorii

| SomethingFunni a răspuns (pentru Crackman):

Ce legatura are sarea ori grasimea cu inabilitatea corpului de a metaboliza glucoza din sange?

Sucul de lamaie, chiar si fara zahar adaugat tot are mult zahar (7%).

Cantitatea de calorii dintr-un aliment nu e foarte relevanta, poate amidonul in schimb.

Nu ti se pare periculos sa dai sfaturi de sanatate fara sa fii cunoscator?

Răspuns utilizator avertizat
| Nătărău a răspuns:

Trebuie să-ți schimbi total modul de viață, să nu mai funcționezi pe glucoză, ci pe grăsime, adică să ai o dietă ketogenică. Pentru aia nu e de ajuns să bei ceaiuri și să iei pastile, cu siguranță.

| SomethingFunni a răspuns:

"exista ceaiuri care ajuta"
Nu inteleg de ce lumea mitizeaza conceptul de ceai ca un fel de potiune magica care rezolva orice. Am vazut articole de stiri cu titluri "ceaiul verde scade nivelul de glucoza din sange" care citau un studiu care spunea negru pe alb "ceaiul verde nu are nici un efect vizibil".