| anonim_4396 a întrebat:

Imi sangereaza gingiile cand mananc si cand ma spal pe dinti.
Ce este de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la dentist.

| JustDeedee a răspuns:

Necesită control stomatologic de urgență.

| doctorandus a răspuns:

Citeste ce-am scris pe https://www.tpu.ro/......a-spal-cu/

| Frank51 a răspuns:

Detartraj.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La modu, nu o picatura, ci mult sange, se vede rosu intre dinti curge destul sad

| NunuNini a răspuns:

Mergi numaidecat la stomatolog. Ai cel putin un inceput de paradontoza. Daca nu te tratezi, pierzi dantura.

| BabaOarba a răspuns:

Ca se in tampla sa sangereze gingiile la spalatul pe dinti, e posibil din cauza unui periaj agresiv.

Dar ca sa sangereze cand mananci, asta arata o problema serioasa. Posibil sa fie paradontoza, care netratata duce la pierderea danturii intr-un timp destul de scurt.

Daca totusi nu este nici paradontoza, fa-ti un set complet de analize si mergi la un medic sa le interpreteze. Sangerarile gingivale pot ascunde si alte probleme, nu doar dentare.

| Mihai8767 a răspuns:

Sa schimbi periuta de dinti sau pasta, din cauza asta ar putea sa ai sangerarile si atunci cand mananaci, gingiile fiind deja sensibile sa reapara iar sangerarile.