| Razvan1_4095 a întrebat:

Cu ce este cel mai bine sa ma spal pe dinti daca dupa fiecare spalare imi sangereaza gingiile?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Viziteaza un stomatolog cat mai repede. Sangerarea gingivala este unul din semnele paradontozei.S-ar putea sa ai tartru dentar si daca nu il vei indeparta( la dentist, prin detartraj), nu vei rezolva absolut nimic folosind paste de dinti gen Lacalut.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Orice pasta de dinti e buna si peria sa nu fie dura ci una intermediara (adica nici moale si nici dura se incadreaza intre ele). Te speli dimineata si noaptea dupa masa asa nu ai de ce sa-ti faci probleme.

| krmen a răspuns:

Daca ai incercat Parodontax sau Lacalut Aktiv si n-au avut vreun rezultat du-te la un stomatolog. Este posibil sa ai nevoie de un detartraj. Eu am sangerat 1 an jumatate, am incercat pastele respective si niciun rezultat. De o luna mi-am facut detartrajul si n-am mai sangerat deloc de atunci. Multa bafta! happy

| CostyMe a răspuns:

Eu zic sa te speli cu sensodyne, dar daca tot iti sangereaza dintii sa incerci parodontax. Parodontax are ungust cam urat dar isi face treaba

| CostyMe a răspuns:

Eu zic sa te speli cu sensodyne, dar daca tot iti sangereaza dintii sa incerci parodontax. Parodontax are un gust cam urat dar isi face treaba

| blueangel99 a răspuns (pentru CostyMe):

De fapt, Parodontax nu are gust aşa urât dacă te speli cel puţin 15 zile la rând cu ea. Atunci va căpăta un gust fresh.

| nebunu1993 a răspuns:

On : parodontax

off : te speli cu peria de sarma pe dinti? laughing

| Andrei899 a răspuns:

Paradontax.

| catalin1986 a răspuns:

Trebuie sa-ti cumperi o periutza de dinti mai sensibila pentru ca ai gingiea foarte sensibila...du-te la farmacie si zii sa-ti dea periutza de dinti mai moale