| Lory37 a întrebat:

Imunitatea întărită ajuta la ameliorarea/indepartarea herpesului genital?(știu ca este o boala care rămâne mereu în corp) Am înțeles ca multor persoane au încetat sa le mai apară acele bășici după ce și-au schimbat stilul de viata/alimentația.
Dacă apare mai des, înseamnă că am o imunitate scăzută?
Odată ce mi au apărut (prima data) acele bășici, o sa apară mereu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Briannaa12 a răspuns:

E foarte greșit ca n are de a face cu imunitatea. E vorba despre un virus, virusul herpetic simplex. Orice virus lovește atunci când terenul e slab, adică atunci când organismul este slăbit, deci imunitatea este scăzută. Eu, spre exemplu, am remarcat ca fac herpes la buza numai în perioadele în care sunt răcită sau în care dau și alte semne ca organismul meu nu e în forță maximă. Nu e un mit, este ceva super adevărat, herpesul se instalează pe fondul imunității foarte slăbuțe, care poate fi întărită, e o prostie sa spui ca n ai cum sa o întărești și se poate întări prin schimbarea alimentației, astfel încât sa ti asiguri mese bogate în acizi grași esențiali și vitamine. Poți apela și la suplimente alimentare, însă ideal este sa ti iei vitaminele astea și din alimente. Eliminarea stresului, somnul și sportul sunt și ele soluții foarte bune. Utilizatorul de mai jos a spus ca ii apare herpes "când e vânt și rece afara", deci probabil pe fondul unei răceli sau al unui inceput de răceală, atunci când imunitatea e scăzută (iată legătura herpes-imunitate). Dacă îți schimbi stilul de viata nu știu dacă va înceta total apariția basicilor, puțin probabil, dar cu siguranță vor apărea mult mai rar. Ele apar când îți prind organismul insuficient de puternic. Mie îmi apare și în perioade în care nu dorm suficient, pentru ca lipsa somnului scade și ea imunitatea. Mi se pare evidenta legătura între herpes și imunitate din ce am remarcat la mine sau la alte persoane, plus ca am auzit de nenumărate ori medici care confirmau ca exista aceasta influență. Găsești și pe internet articole de genul "herpesul, o infecție care indica scăderea imunității". Herpesul se mai numește și "rană de răceală", tocmai pentru ca apare des când suntem răciți, deci când n avem imunitatea bună. Așadar, eu sunt aproape sigura ca întărirea sistemului imunitar va duce la mai puține infectări și nu vorbesc aiurea, m-am documentat și eu de a lungul timpului, ca și pe mine m-a interesat subiectul, pentru ca urăsc sa am herpes la buza. Bafta, sper ca ti am fost de folos!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

N-are a face cu imunitatea,este o boala,adica ceva nu functioneza bine,ceva se defecteaza in anumite momente,mai exact ceva acolo lucreaza uneori,deci uneori lucreaza defectuos,nu-i vorba de virus si alte povesti ce zic doctorii,alea is basme.
Eu am la buze,apare cand nu te astepti,de regula la mine cand e vant si rece afara,pot sa stau si in casa ca tot apare,deci daca ar fi fost virus ala ar ataca oricind.
Eu zic ce am observat,si cand maninc mere rosii laughing dar asta cu mancarea is pur coincidente,ceva in fiziologie la locul respectiv da pe linga.
Deci daca ai avut chestia asta o sa o ai toata viata,eu de mic am avut la gura,dar apare asa rar,stiu si eu odata pe an sau cateodata la mai multi ani,dar cu cat inaintezi in varsta sistemele probabil dau rateuri si tot cei posibil sa apara mai des,acea defectiune nu se face bine, daca cineva no corecteaza.
Asta este se intampla, unele chestii le si mostenesti, vin astia si o baga pe aiai cu bau bau virusu lu peste, sa nu zica ca sa transmisi si virusu la urmasi, ba ne lesi laughing

Deci ce spui tu sa iti intaresti imunitatea aia e poveste nu te ajta cu nimic.Imunitatea ta e aia ce o ai acum,nu poti sa o intarasti,nu sintem capabili de asemenea performante,ce fac unia doar sa stimuleze fabricarea de aticorpi dar aia no sa abe ce face in cazul asta pentru ca de fapt nu-i nimic strain in organism, asa ca degeaba sa zic te imunizezi ca ala tot o sa iasa.
Deocamdata la nivelul asta microscopic sintm de abia la inceput si cine stie cand omenirea va deslusii vreodata toate piesele din care santem facuti si dupa sa si stim sa reparam eventualele defecte ce apar.
Poate peste sute de ani sau mii cine stie.
Dar tu ca idee poti sa incerci diverse chstii si sa notezi,sa observi,cand nu faci nimic,adica sa nu iei nici o masura cand apare,de cate ori etc si apoi cand iei masuri,asa vei vedea ca e apa de ploaie ce faci.
Eu asa am facut am dat cu creme, unele chir f scumpe si aveam senzatia, era doara asa in capu meu ca trece mai rapid, dar dupa nu am dat cu nimic si am monitorizat si uneori fara sa dau cu nimic trecea mai rapid, deci is chestii ce nu le stim inca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Apar cand vor ele si stresu sau raceala fac si mai rau