Întrebare recomandată | Ileana1955 a întrebat:

In 2012, in luna octombrie mama mea a suferit un accident vascular pe partea stanga fiind afectate: vorbirea, mana si piciorul. Dupa 3 saptamani de spitalizare a inceput sa vorbeasca si sa mearga. Desi mana o simte, de ce este umflata de la incheietura in jos spre degete si nu le poate misca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Mama ta este un caz fericit ca, si-a recuperat functiile motrice si vorbirea, asa de repede.
Vindecarea completa este de durata si trebuie ajutata sa treaca cu bine de faza recuperatorie.
Pentru ca mana sa-si revina la forma initiala, adica sa functioneze si sa nu mai fie umflata, este necesar ca sa faca bai, in apa calda cu sare, cca 20 de minute, apoi se unge mana cu o crema emolienta si se va face un masaj usor, pentru a-i ajuta circulatia sangvina, care s-a redus, in urma hemoragiei cerebrale de care a suferit.
Starea psihica a mamei tale trebuie sa fie buna si sa faca si putina gimnastica cu mana respectiva, strangand si relaxand pumnul, pentru a-si recapata forta necesara unei manualitati normale.
Trebuie sa se faca masaj si la piciorul afectat, tot pentru imbunatatirea circulatiei sangvine periferice.
Un gand bun si multa sanatate.

| mary4048 a răspuns:

Recuperarea dupa astfel de diagnostic, este una de durata, care cere rabdare.Banuiesc ca inca face ceva pentru recuperare(gen masaj). aveti grija de ea si ii doresc sanatate!

| Liviu4you a răspuns:

Poate fi din cauza nodulilor limfatici, dar e prea devreme sa ne dam cu parerea; dupa un astfel de accident este nevoie de multa recuperare, deci ai rabdare si urmareste progresul vindecarii.

Multa sanatate!

| daniela1997 a răspuns:

Buna, imi pare rau de mama ta, dar umflatura este ca un fel de reactie de raspuns a organismului. Nu-ti fa griji cu timpul totul va fi in norma.