| alexandra792 a întrebat:

Mama mea in vârstă de aproape 74 de ani este diabetica si acum 4 zile a suferit un AVC. Este internata in spital iar in 10 zile urmeaza sa vina acasa. Este constienta, vorbeste precum un bebelus, iar acum incepe sa mai "rupa" cate un cuvant aproape corect spus. Are o pareza pe partea dreaptă, nu isi simte mana nici piciorul, dar in schimb piciorul il mai misca putin in pat. La față e vioaie, are pofta de mâncare, are ambitie multa( mereu vrea sa se miste singura fara ajutor ), mananca cu mana stanga, nu se ineaca cand manancă....parca e mai bine pe zi ce trece. Vreau sa mai zic că ma duc in fiecare zi la spital si ii fac masaj si exercitii cu piciorul si mâna. Câte sedinte de fizioterapie trebuie facute si la ce interval? In cat timp isi poate reveni sa vorbeasca si sa mearga intrucat sa se descurce singura pana la toaleta? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca AVC-ul a fost pe partea stanga a creierului, atunci are toate sansele sa se recupereze cel putin 50-60% in timp de un an, cu conditia SA AIBA VOINTA si sa faca mereu exercitii!
Fizioterapia ajuta, dar n-ar strica ajutorul unui kinetoterapeut la inceput, s-o invete cum sa coboara de pe pat, sa mearga la toaleta, iar mai tarziu cum sa urce-coboare scarile.
Va avea nevoie si de ajutor la cumparaturi, prepararea mancarii etc. si supraveghere!
Daca are psihicul optimist, atunci isi va reveni usor, dar in caz contrar poate deveni propria ei povara (de tine nici nu vorbesc).

| darrio2007 a răspuns:

Acolo exista medic sau un asistent fizioterapeut care iti poate spune mai multe. Intreaba-i.
De ce intrebi aici?

| romeo78 a răspuns:

Nu forțați lucrurile! Cumva e mai importantă toaleta, decât viața? Păreți că vă grăbiți prea mult! Ce spune la RMN? Ce spune medicul neurolog? Diabetul este ținut sub control? Lăsați lucrurile în voia lor, astfel nu o mai aduceți acasă! Forțați creierul slăbit deja de la AVC, să se concentreze asupra mișcării, gândirii! Are o vârstă mama dumneavoastră! Altfel se face recuperarea acum decât la 50 de ani!
Aveți grijă la alimentație, tratament, lăsați mai ușor cu fizioterapia. Faceți masaj la picioare, i le mișcați, dar nu forțați prea mult!
Sănătate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Câte sedinte de fizioterapie trebuie facute si la ce interval?
Până îi trece.
Intervalele le decide medicul.
In cat timp isi poate reveni sa vorbeasca
Durează. Nu se poate aproxima timpul. Un an, doi.
si sa mearga intrucat sa se descurce singura pana la toaleta?
Tot așa, un an doi, cu mult noroc, 6 luni.
Se vede că o iubești, asta ajută.
Multumesc frumos!

| anonimg a răspuns:

Dacă ar fi mers la centrul de sănătate de la Herghelia din județul Mureș, astăzi nu ar mai fi trecut prin suferința.
herghelia.org
Dar știu că nici pe viitor nu va voi să meargă.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Chiar asa, crezi ca regimul de la Herghelia e panaceu universal? Vreau sa iti aduc aminte ca este foarte scump centrul adventist de la Herghelia; enorm de scump dupa orice standarde.

| minrest a răspuns:

Greu de spus. Vrea sa coboare singura nu pentru ca are ambitie, ci pentru ca nu realizeaza situatia in care e. Nu stiu ce zone din creier a afectat atacul, deocamdata nu stie nimeni, dar e posibil in cateva zile sa poata merge la toaleta. Tatal meu a avut un atac serios, si totusi in vreo patru zile a mers la toaleta singur. Curaj!

| Iote a răspuns:

E de apreciat ca are vointa (in ciuda a ceea ce spune @minrest). Dar cat va dura, nimeni nu stie. Dar vointa ei o poate ajuta sa se refaca repede. Cunosc o doamna in varsta (peste 80) care mi-a povestit singura prin ce a trecut cu cele 2 AVC-uri, e drept, unul mai usor. Era constienta dar nu se putea misca. In plus, si cardiaca. Totusi, si-a revenit si iese chiar afara. Dar nu are curajul sa mearga singura prea departe. Bolile si varsta o fac prevazatoare.
Multa sanatate mamei tale. Si arata-i dragostea ta. Asta va face mai mult decat medicamentele.

| alexandra792 explică (pentru Iote):

Mulțumesc din suflet! De la zi la zi e mai bine, progreseaza sa zic asa, de obicei cand ii ridicam piciorul paralizat in sus, fugea rotula, ieri isi incorda piciorul si devenise mai usor.