| georgianaanonim1 a întrebat:

In cat timp iese alcoolul din organism?(vin)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu spui cat ai baut.

| georgianaanonim1 explică (pentru darrio2007):

Destul de mult.
Nu am baut eu*

| darrio2007 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

„Dacă cel care a consumat băuturi alcoolice are o greutate de 70 de kilograme, iată în cât timp va elimina alcoolul din corp:

o bere de 500 ml se va elimina în aproximativ 2 ore;
un litru de vin se elimină între 7 ore şi 9 ore;
100 ml de lichior se elimină în aproximativ 3 ore şi 10 minute;
100 ml palincă se elimină în aproximativ 4 ore şi 10 minute;
100 ml vodcă se elimină în aproximativ 3 ore;
Timpul eliminării băuturilor poate să difere în funcție de gradul de alcool pe care îl conține fiecare."

| danbnz a răspuns:

Poti sa calculezi si singur dupa cat si ce ai baut, varsta, inaltime, greutate... uita-te aici:
https://www.alcooltest.ro/calculator-alcoolemie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de cantitatea de vin, de organismul bautorului, de cat a mancat, de ce greutate are samd

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de cât ai băut și dacă ești obișnuit cu băutura sau nu.

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de greutate, depinde de cantitate, ce ai mai mancat si cat si ce altceva ai mai baut pe langa + cat de cum metabolizezi alcoolul. Ca regula cvasi-generala poti sa iei 24 de ore.

| Irinelp a răspuns:

Depinde de metabolismul persoanei, după ce dispare ameteala tot mai sunt urme de alcool în sânge pentru câteva ore.

| awspam a răspuns:

Mami tau stie ca tu la nici 16 ani pui intrebari pe TPU?

| georgianaanonim1 explică (pentru awspam):

Ce naspa esti. Nu intrebam pentru mine si stau linistita ca sunt mai in varsta decat tine. Te pup

| IulianaDoroftei7777899 a răspuns:

Depinde de cantitate.