| georgianaanonim1 a întrebat:

In cat timp trece scabia daca spal haine, tot ma dau cu creme? Cand stiu ca a trecut? Daca probabil nu am asa ceva si folosesc o crema pentru asta (precautie) se intampla ceva? Va rog raspundeti sincer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu, nu am experimentat niciodata contaminarea cu scabie si nu stiu in cat timp poti scapa de ea.
Din auzite, pot spune ca hainele trebuiesc fierte cu anumite solutii, nu doar spalate, iar tratamentul pe piele la om, trebuie facut foarte strict, conform indicatiilor mediului.
Spalarea cu apa calda si sapun, devenind obligatorie ccat si schimbarae zilnica a hainelor, chilotlor, si pijamalelor.
Se fierb: cearsafurile, saltelele, prosoapele si cam tot ce ai atins.

| georgianaanonim1 explică (pentru Violleta2022):

Poate iti intrebi parintii si ma poti ajuta. sunt speriata. Ai mei nu stiu despre asta si poate ai tai stiu.
Sunt disperata nu mai pot

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Parintii mei au murit acum cativa ani, de batranete, pe la 90 de ani. Nici eu nu-s copilas, ca ma peste 50 de ani.
Ce ti-am povestit aici, stiu de la un coleg de facultate, care statea in caminul studentesc cu noi, si care nu se spala cu saptamanile nici pe el si nici hainele lui, pana nu se murdareau.
A facut scabie si imi aduc aminte ca a venit administatorul caminului sa ne faca deratizarea si sa ne anunte de cazul de scabie.

Te sfatuiesc sa spui parintilor tai, de urgenta, pentru ca-i posibil daca tu esti contaminata sa-i fii contaminat si pe ei.
Urgent! Ca aici nu mai este caz de rusine s-au ascuns, dimpotriva, este urgenta, sa se poata lua masuri drastice de curatare, fierbiere si eliminare a scabiei, pana nu-i prea tarziu si-ti contaminezi si parintii.