| Meli2314 a întrebat:

In cateva zile incepe scoala. Si mie mi-au iesit bubite pe buza, adica herpes. Ce sa fac ca sa scap de el pana incepe scoala? crying Mai ales ca sunt si la liceu, si nu vreau sa ma duc acolo cu buza de jos plina de bube.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Herpesul, e ca si gripa: daca nu-l tratezi, atunci dureaza 7 zile, iar daca-l tratezi atunci scapi intr-o singura saptamana.

Lasand gluma deoparte, la herpes trebuie doar sa avem grija sa nu se infecteze si sa nu ramana urma. Pentru asta este suficient sa dam cu ceva unguent simplu pe el, sa nu se usuce (crema de dinti, unt).

| Pool77 a răspuns:

Da-le-n pi...da ma-si
N-are nici o importanta, vor trece de la sine.
Oricum, nici p...a nu se uita la herpesul tau, daca esti urata vei fi urata si cu herpes si tot asa.

| Meli2314 explică (pentru Pool77):

Mersi, stiu si eu ca sunt urata, ahaha.

| Printesa10TM a răspuns:

Pune pasta de dinti. Pana luni trece.

| Edisor27 a răspuns:

Te poti da cu crema Aciclovir care o poti cumpara din farmacii.
Funda!

| LiveTheMoments a răspuns:

Si mie mi s-a făcut herpes dar acum incrpe sa treacă. Eu nu am folosit decât usturoi(care n-a fost bun de nimic) dar poti sa iti cumperi crema de la farmacie.

| 123456789010 a răspuns:

Poti incerca Aciclovi, dar efectul acestuia se face in 7 zile. Daca vrei sa scai mai repede, ziua, in fiecare dimineata, desi te va durea putin, striveste un catel de usturoi, apoi da-te pe zona/zonele afectate. Lasa asa 1 min., apoi clateste cu apa calduta. La pranz, sa te dai cu aciclovir, dupa 1 ora, da-te cu crema de galbenele. Lasa crema acolo timp de 1 ora, apoi fa niste ceai negru, concentrat. Inmoaie o carpita mica in ceaiul negru, sa fie bine imbibata in ceai, apoi pune pe zonele afectate(cu plasture deasupra, ca sa stea bine pansamentul). Tine asa mai mult timp. Pama seara, lasa bubitele in pace. Seara, inainte sa te culci, da cu pasta de dinti pe zonele afectate. Te va durea putin, dar are efect. Si eu am patit ca si tine. Reia procedeul timp de 2 zile consecutive. Herpesul va arata mult mai bine si se va vindeca. Sper sa te fii ajutat.