| emilica95 a întrebat:

In cazul in care este vorba despre o urticarie se poate iesii din casa? (Tin regim de aproape 10 zile si iau pastile -claritin, clorocalcin si altele- si de 4 zile nu am mai iesit din casa deloc, nici pe balcon, iau bubitele au inceput sa se usuce abia >azi.- din cautarile mele cred ca este o urticarie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Da, daca ai doar urticarie care este deja cam mult de 10 zile ( nu ti se pare si tot inca mai iei si pastile), crezi ca este bine? Ea ar fi trebuit sa treca in cel mult 3-5 zile, trebuie sa mergi totusi la medicul de familie si sa ii spui ce ai facut si de cand esti asa. Mai sper ca in tot acest timp ai tinut si regim alimenrtar si ca nu mananci carne si alte produse din ea, ca nu consumi ou, sau sucuri cola, pepsi sau altele; ca mananci ciorbe fara smantana, supe de zarzavat fara carne, legume, piure de cartofi fara lapte si chiar fara branzeturi, decat numai branza de vaci e permisa acum. Neaparat la medic caci dureaza cam de mult. Sanatate multa si numai bine, Lucien.

7 răspunsuri:
| rey a răspuns:

Dacă e doar atât nimic nu ar trebui să te reţie.
Dar dacă este început de varicelă sau chestii ale copilăriei ar trebui să stai pe acasă la nişte regim prescris de medic.

Have a nice day.

| emilica95 explică:

Tin regim de aproape 10 zile si iau pastile (claritin, clorocalcin si altele) si de 4 zile nu am mai iesit din casa deloc, nici pe balcon, iau bubitele au inceput sa se usuce abia azi.

| MissD a răspuns:

La urticarie trebuie sa iei niste pastile si sa tii regim. dar afara poti sa iesi. fara probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este imprertrigo nu iesi sau varicela, daca este de la alimente sau de la medicamente, iesi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mai bine sa stai in casa cateva zile decat sa iti apara complicatii, daca totusi nu este urticarie?

| krisz12 a răspuns:

Ar trebui sa manaci fructe si sa mergi undeva unde este liniste asa cum sa-ti spun eu acum sate plimbi in padure ca e foarte fain

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti iesi linistita afara daca medicul a zis ca e urticarie.