| superpissy40 a întrebat:

In ce conditii o femeie nu poate avea copii, adica sa fie sterila? Ma refer din punct de vedere clinic/medical. Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Dacă îi sunt traumatizate sau extirpate ovarele,ovulatia e inexistenta. De asemenea ai dacă are infecții,toxina sau tumori care sa i atace glandele sexuale. Bineinteles ca si îmbolnăvirea celorlalte organe din sistemul endocrin,cum sunt tiroida si hipofiza,o pot duce la infantilitate din cauza unor dezechilibre hormonale. Unele femei au ovulatia dar au probleme uterine sau lipsa a uterului. Altele nu pot forma plăcintă,ii nasc prematuri. Mai sunt cazuri,rare,de cauze genetice. Cea mai interesant este tramsexualismul congenital. Oamenii aceea de par spre exemplu, femei fizic si comportamental cu gena de bărbat. De fapt,arată că niste femei fiindca s au născut cu organe,trăsături si comportament feminin,dar din cauza genei masculine,nu au ovulatie si menstruatie. A nu se confunda cu miile de cazuri de transexualism dobândit, care, în urma disforiei de gen, aleg unele persoane sa si schimbe sexul, sa se travesteaasca caci au fost formate fizic, (auto)educate si programate mental cu conditia asta si se complac asa.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O femeie poate deveni sterila din multe cauze:
- nascuta cu uter infantil
- lipsa menstruatiei si a ovulatiei din cauza obezitatii sau anorexiei, fiind vorba in acest caz de sterilitate temporarara si reversibila, daca femeia se insanatoseste.
- anomalii (chisturi sau fibroame)
- cancere (uterin, ovarian sau de col uterin), prin care uterul, ovarele, trompele sau colul uterin, sunt eliminate chirurgical.
- tratamentente cu anticonceptionale sau folosirea pastilelor de a doua zi, sunt iarasi o conditie chimica de sterilitate

| QElenaBoghiu a răspuns:

O femeie nu poate avea copii dacă este sterilă!

Daca este sterila sau nu are menstruație deloc înseamnă că nu poate forma o ovulație!
Daca nu poate forma o ovulație nu poate face copiii.
Nu prea ma pricep la explicați, sper ca ai înțeles ceva, ceva!

| CarcotasulVesel a răspuns:

Ti-a spus cineva cu lista completa
totusi
daca e sterila si restul functioneaza, atunci poate avea copii prin fertilizare artificiala
cu toate ca, nu va fi biologic, copilul ei

daca ovarele ii functioneaza dar are alta problema, mai nou am auzit de transplant de uter, chiar de la o persoana in viata, si chiar dupa sarcina transplantat inapoi