| Roxxana2001 a întrebat:

În ce consta o consultație generală ginecologică?
Am avut pentru a2a oară contact sexual și dupa aproape 2 zile de atunci am început sa ma confrunt cu mici dureri și mâncărimi. Sunt normale aceste simptome pentru începutul vieții sexuale?
P.s : am făcut-o neprotejat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pai in ce consta, ajungi in cabinet, ii dai niste date despre tine daca e prima oara la acel doctor sau completezi o fisa cand ajungi la cabinet cu : data ultimei menstruatii, cate zile dureaza sangerarea, daca ai nasteri/avorturi etc.
La consultatie medicul te intreaba daca ai dureri in timpul actului sexual/la menstruatie, ce tratamente ai luat -daca ai luat - si cam atat, tu o sa ii spui ca abia ti-ai inceput viata sexuala si ai facut-o neprotejat si acum ai mancarimile astea dubioase.
Te dezbraci dupa un paravan, iti pui o camasuta de protectie din aia si sus pe masawinking cu picioarele desfacute si urcate pe chestiile alea de la masa ginecologica.
De obicei iti face echografie cu ceva care arata ca o dildo laughing pe care fireste pune un prezervativwinking iti spune cat masoara uterul, cum sunt ovarele, trompele [ parca vede si astea la echo ], gen vorbeste cu tine cat face consultatia.
Dupa sau inainte de echo hum nu mai stiu iti ia proba de secretie pentru a vedea si flora + bacterii daca ai si eventual iti ia si proba pentru Babes.
Cam atat.
Pe mine nu m-a examinat decat o data cu degetelewinking in rest echo.
Dureaza super putin, maxim 5minute stai pe masa, in general ginecologii se misca repede, stiu si ei ca nu e prea placut sa stam acolo cracite pe masa indiferent cat de timide sau nu suntem.
Recomand sa mergi la un medic barbat sunt mult mai delicati si mai blanzi fata de femei laughing desi nu parwinking o singura femeie a fost extradelicata si o mare doamna mega fina dar din pacate a plecat din tara. Bineinteles ca daca iti e rusine te duci la o doamna doctor ginecolog.
Acum ca ti-ai inceput viata sexuala trebuie anual control ginecologic de rutina sau mai des daca ai problemute, nu neglija problemele jos, orice fata care se respecta trebuie sa aiba grija de pasarica EIwinking
Si nu, nu e normal sa ai mancarimi si dureri.
Nu te ingrijora, nu inseamna ca ai vreun BTS.
SUCCES!

1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Un consult ginecologic consta in evaluarea aparatului genital (labii, vagin), recoltarea de secretii vaginale pentru analize si ecografie transvaginala. Astea se fac in general cand mergi la gineco. Parerea mea e ca nu sunt normale aceste dureri si mancarimi, poate ai contactat o boala cu transmitere sexuala, dar pot fi si alte cauze (infecții vaginale). Te sfătuiesc să mergi la gineco cand de repede poti