| ĂăăAlexandra a întrebat:

In ce consta un mic dejun sanatos? Am vazut pe youtube ca,consta intr-un pahar de kiwi si capsuni feliate, iaurt cremos si cereale. Ce credeti? Este gustos? Daca aveti alte idei de mic dejun sanatos va rog sa vi-l exprimati. Mersii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Iata cateva sugestii practice pentru micul dejun: http://www.i-medic.ro/diete/alimentatie-copil/importanta-micului-dejun

| Ella a răspuns:

Mie acest mic dejun, mi se pare prea incarcat.Mananci la micul dejun toate astea, inteleg ca au vitamine etc etc, insa de dimineata sa incepi cu un astfel de mic dejun mi se pare prea consistent.Eu daca as manca atat de dimineata cred ca nu mi-ar mai trebui mancare pana spre seara. Eu la micul dejun as prefera sa mananc un bol cu lapte cu cereale sau paine prajita cu ceai si dupa micul dejun un fruct sau un pahar cu suc de fructe. Sau as manca ceea ce ai enumerat tu, insa nu la aceeasi masa ci dupa mese in loc de gustari, sau daca mi se face foame pana la masa de pranz sau cina, ca sa nu imi stric pofta de mancare cu dulciuri sau alte prostii.Acum depinde de fiecare. big grin Eu sunt de parere ca trebuie sa mananc ce imi pofteste inima, nu sa ma iau dupa retetele de pe net postate de asa zisi atotstiutori care fac un meniu in functie de ce vis au avut peste noapte si pe care nici ei nu cred ca il pot respecta cu sfintenie.

| ĂăăAlexandra explică (pentru Ella):

Lasa-mi in privat un mesaj cu id tau trebuie sa-ti spun ceva pe messenger.happy

| Ella a răspuns (pentru ĂăăAlexandra):

Imi poti zice si aici ca nu ma deranjeaza.Nu cred ca avem ceva asa de important de discutat in privat.happy

| Alvy a răspuns:

Ce trebuie să conțină micul dejun? Un articol interesant poti sa gasesti aici: http://bunadimineata.ro/micul-dejun/ce-trebuie-sa-contina-micul-dejun/ poate te ajuta