| anapmariap a întrebat:

Idei pentru un mic dejun sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Syndre a răspuns:

-Omletă cu brânză în suc de tomate. Cred că e varianta mea preferată, simplă, rapidă gustoasă și bogată în proteine; eventual mergi pe mai multe albușuri(proteină curată).
-Un parfait de căpșuni, cu iaurt greces degresat și fulgi de ovăz.
-un smoothie după gust(iaurt grecesc + căpșuni și rodie pentru mine).
-o banană tăiată felii, pe un toast uns cu unt de alune;
Asta sunt câteva variante ușoare, pe care le poate pregăti oricine într-un timp scurt. Dacă te pricepi în bucătărie poți să faci variante sănătoase până și la clătite, vafe sau french toast -rețete găsești destule pe internet-. Să ai poftă!
P.S: Eu n-aș putea trăi fără cafea, e sănătoasă și perfectă la prima oră dimineața.

9 răspunsuri:
| DarkRevenge a răspuns:

Lapte cu cereale, iaurt cu snitel, lapte cu paine cu gem, pastrama cu iaurthappy

| Syndre a răspuns (pentru DarkRevenge):

Wtf, iaurt cu schitzel la micul dejun?

| DarkRevenge a răspuns (pentru Syndre):

Daca te intereseaza chiar se manancaphbbbbt

| Syndre a răspuns (pentru DarkRevenge):

Bine, dar nu-l recomanda ca fiind "sănătos", în special la micul dejun...

| DarkRevenge a răspuns (pentru Syndre):

Bine...

| vampyremisa a răspuns:

Ai putea incerca o salata rapida de fructe, mai ales daca este vara. Poti pune ce fructe vrei, au vitamine, glucide si pe deasupra este usor de facut. Iti da energie si poate fi mancata si rece si calda. ALta optiune ar fi un ou fiert( pui apa la fiert si cand e fiarta spargi un ou, are aspect de ou prajit dar nu are ulei), gem cu paine si, daca iti mai este foame, poti sa iti mai faci sandwichuri.
Asta e opinia mea, si nu sunt doctor su specialist, dar am citit destule articole. Pofta buna!

| jojo92 a răspuns:

Lapte cu cereale integrale, ou fiert, paine prajita cu unt si branza sau o cana cu lapte si paine prajita

| Simona101 a răspuns:

Iaurt cu musli
Poti incerca... E bun

| Tatu_Cristi_1960 a răspuns:

Clatite cu putin unt si miere