| 2420 a întrebat:

În ianuarie 2020, am fost depistat cu o tumoare hipofizară benignă de 1, 5 cm când am fost internat la Spitalul Parhon din București.

Începând cu luna februarie 2020 încoace, urmez un tratament cu Dostinex, în perioada februarie 2020 - iulie 2020 am luat două pastile de Dostinex săptămânal, iar din iulie 2020 încoace iau 3 pastile de Dostinex săptămânal.

După ce am fost externat din spital, mi s-a spus faptul că tumoarea mea a scăzut la 0, 8 cm.

Din septembrie 2020 încoace de când lucrez la o fabrică de asamblat piese electronice, am început să am pierderi de memorie la serviciu, adică să uit anumite componente sau pur și simplu am momente când mai amețesc și uit pentru moment unde sunt.

Sunt în stare să asamblez tipul de plăcuțe electronice dar astăzi de dimineață am uitat cum să pornesc mașina pe care sudez plăcuțele, efectiv chiar la prima oară m-a luat cu amețeală și auzeam un țiuit în urechi care mă împiedica să mai aud altceva pentru câteva secunde.

Problema este că am ascuns și voi ascunde problema asta de colegii mei ca să nu fiu concediat din motive medicale.

Ce pot face pe viitor să fiu în stare să îmi păstrez acest loc de muncă?

Ar trebui să contactez doctorii de la Spitalul Parhon din București să-i informez despre aceste noi probleme pe care le-am întâmpinat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fii bucuros ca nu ai o tumora canceroasa ci un tesut celular fara niciun rost, nu ma intelege gresit empatizez cu tine si imi pare rau ca ai asta.
Insusi prin faptul ca aceast tesut bening este pe glanda hipofizară poate duce cred eu la ameteli si pierderi de memorie.
Cel mai bine discuta cu medicul tau curant.
Iti tin pumnii poate intr-o zi cu ajutorul lui Dzeu o sa se micsoreze si o sa dispara!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu faci bine ca ascunzi astfel de lucruri, doamne fereste sa pățesti ceva ca seful va fi tras la raspundere ca nu te a protejat, dar el nu stie ce ai tu, asa ca trebuie sa i spui șefului tau ce probleme de sanatate ai, fi sigur ca nu te va concedia, vorbeste cu el, nu sa le spui colegilor ca ei sa faca mișto de tine si sa i spuna ei sefului tau varianta lor, tu trebuie sa mergi maine in biroul sefului cu acte medicale si sa vorbesti cu el, iar daca nu mai poti muncii trebuie sa te pensionezi pe caz de boală, cu sanatatea nu este de glumit. Iar in ceea ce priveste medicul, trebuie sa te programezi la conmsultatie si sa i spui medicului noiile simptrome care tiu au apărut, ca el sa stie cum ajustează doza de tratament sau i ti mai dă alte pastile. Ce varsta ai? Multa sanatate.

| Floridori a răspuns:

Dostinex se administreaza femeilor pentru suprimarea lactatiei, infertilitate, menstruatii neregulate sau amenoree si barbatilor in caz de impotenta sau scaderea libidoului.Asta din cate stiu eu(nu sunt medic specialist, sunt psihiatru iar sotul meu ginecolog) dar iti recomand sa vezi alt medic si sa mai ceri o parere daca ai posibilitatea.Deasemenea iti recomand sa iti contactezi medicul cat mai curand si sa ii explici aceste stari.
Efectele adverse ale Dostinex sunt stari de greata si voma, dureri de cap, depresie, simptome hipotensive etc. si nu se recomanda manipularea de utilaje pe perioada tratamentului.
IN CAZUL SUPRADOZARII POT SA APARA:GREATA, VOMA, HIPOTENSIUNE, CONFUZIE, PSIHOZA SI HALUCINATII.Deci ma gandesc ca este posibil ca din greseala sa fi luat o supradoza sau sa ai efecte advrese si corpul tau sa nu proceseze in mod benefic o doza mai mare.Alta varianta a acestei stari este ingestia Dostinex impreuna cu alte medicamente ce scad toleranta corpului la el.
Trebuie sa vorbesti cat mai urgent cu medicul tau despre aceste simptome si sa gasiti o solutie.
Multa sanatate!

| HelpingHands a răspuns:

Da, omule! Normal! Contactează-i! Ca să-ți păstrezi locul de muncă ai face bine să îți notezi fiecare operație pe telefon sau să faci poze, dacă te lasă angajatorul. Și te consulți cu ele când uiți.