| 2420 a întrebat:

În ianuarie 2020, am fost depistat cu o tumoare hipofizară benignă de 1, 5 cm când am fost internat la Spitalul Parhon din București.

Începând cu luna februarie 2020 încoace, urmez un tratament cu Dostinex, în perioada februarie 2020 - iulie 2020 am luat două pastile de Dostinex săptămânal, iar din iulie 2020 încoace iau 3 pastile de Dostinex săptămânal.

După ce am fost externat din spital, in iulie 2020, mi s-a spus faptul că tumoarea mea a scăzut la 0, 8 cm.

Din septembrie 2020 încoace de când lucrez la o fabrică de asamblat piese electronice, am început să am pierderi de memorie la serviciu, adică să uit să montez anumite componente sau pur și simplu am momente când mai amețesc și uit pentru moment unde sunt.

Problema este că am ascuns și voi ascunde problema asta de colegii mei ca să nu fiu concediat din motive medicale.

Ce pot face pe viitor să fiu în stare să îmi păstrez acest loc de muncă?

Am avut momente în prima jumătate a anului 2020 deci când amețeam și mi se încețoșa vederea ba prin casă sau chiar prin oraș când eram la plimbare dar din toamna trecută problemele astea au mai dispărut.

La serviciu însă în timpul programului am pierderi de memorie și mai amețesc câteodată din când în când dar nu vreau să le spun colegilor mei despre această problemă deoarece mi-e teamă să nu fiu concediat din motive medicale.

Orașul meu este mic cu puține locuri de muncă și aici unde lucrez acum din septembrie 2020, eu am contract pe termen nelimitat din decembrie încoace și nu vreau să pierd această șansă unică în viața mea.

Colegii mei m-au mai văzut că amețesc din când în când dar ei îmi reproșează faptul că sunt obosit neștiind de fapt care este adevărata mea problemă medicală.

Menționez și faptul că tatăl meu a murit în septembrie 2019 și de atunci a trebuit să lucrez non-stop ca să o pot susține financiar pe mama în ale casei.

Ce sfaturi aveți pentru mine ca să pot scăpa vreodată de această tumoare benignă?

Duc boala aceasta pe picioare iar la serviciu în fabrica în care lucrez eu trebuie să îndur tot stresul acela pentru doar 1600 RON salariu.

Ce sfaturi aveți pentru mine?

Voi putea avea vreodată o viață de om normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Du-te la doctor si spune-le de problemele astea si vezi ce poti sa faci ca sa le tratezi sau sa le vindeci.
Cat despre locul de munca, nu te da nimeni afara ca ai o problema medicala. Mai repede te dau afara pentru ca nu-ti faci treaba, nestiind ca problema ta e una medicala.

Sansa unica in viata si loc de munca pe minim pe economie nu prea se leaga. Sanse din astea gasesti peste tot. Ocupa-te de problema ta medicala pana nu mori si-o lasi pe maica-ta sa se descurce singura de tot.

| Gabixyz a răspuns:

Să muncești pe 1600 este foarte puțin, cam oriunde poți câștiga mai mult in jur de 1800-2200, consulta medicul pentru analize suplimentare, si încearcă să găsești un job care nu te mai obosește psihic ceva mai basic