| anonim_4396 a întrebat:

In legatura cu certificatul prenuptial.trebuie sa mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere sa iti faci analizele. daca doctorul meu de familie i in alt judet de unde stau eu acum.ce pot face pot sa ma duc la alt medic si i platesc sa ma ajute sau cum

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la un medic care-l doresti si roaga-l sa-ti dea cerere sa-ti transferi fisa la el. Trimiti acea cerere la medicul vechi prin scrisoare cu raspuns platit sau te duci personal. In scrisoare mentionezi adresa noului medic sau a ta.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă vrei să-ţi schimbi medicul de familie faci cum spunea Salontanul.

Dacă eşti elevă/studentă POŢI obţine o Trimitere şi de la Cabinetul şcolar/universitar.

Sau, dacă nu ai altă soluţie, poţi ruga părinţii ( sau o rudă ) să meargă la medicul tău de familie şi să-i ceară o Trimitere pentru asta.
Apoi, acea Trimitere ţi se poate expedia prin poştă, fax sau e-mail.